نمایشگاه کتاب
رقابت پذیری همکارانه، راهبرد اصلی سند ملی آمایش سرزمین در حل تعارضات بخشی است
در نشست معرفی یک کتاب و یک سند ملی مطرح شد: لزوم شناخت راهبرد دشمن در مقابله با دستاوردهای انقلاب اسلامی، سند ملی آمایش سرزمین به نوعی "رقابت پذیری، همکارانه" بین تمامی سطوح  پیگیری می کند  و این نگاه در مقابل دیدگاه بخشی نگر ایستاده است. رقابت پذیری همکارانه، نوآوری های منطقه ای را شکوفا می کند. ...
معرفی یک کتاب و یک سند ملی در آخرین روز نمایشگاه کتاب تهران
غرفه مرکز در آخرین روز نمایشگاه کتاب تهران با نشست نقد و بررسی کتاب "کارنامه منتشر نشده" و تبیین "سند ملی آمایش سرزمین" به کار خود در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران پایان خواهد داد.
بازدید معاون اجرایی رئیس جمهور از غرفه مرکز
محسن منصوری معاون اجرایی رئیس جمهور از غرفه مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده نگری در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران بازدید کرد.
تقدیر جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران از مطالعات آمایش سرزمین
سردار علی فدوی ضمن بازید از غرفه مرکز، مطالعات آمایش سرزمین مرکز را کاری خاص دانست و از پژوهشگران مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری تقدیر کرد.
اقتصاد رفتاری و لزوم راه اندازی آزمایشگاه سیاستی در عرصه اقتصاد کشور
نشست بررسی کتاب علوم رفتاری و سیاستگذاری عمومی با دکتر جواد عرب یارمحمدی دانش آموخته اقتصاد، دکتر جواد توکلی رئیس پژوهشگاه امور اقتصادی و دکتر محسن محمودی دانش آموخته علوم سیاسی با تاکید بر راه اندازی  و تقویت جایگاه آزمایشگاه سیاستی برگزار شد. ...
رکورد بازدید از غرفه مرکز شکسته شد
بر اساس اعلام مسئولین غرفه  همزمان با استقبال کم سابقه مردم از نمایشگاه کتاب تهران، رکورد پیام های مردمی در دیوار" آینده ایران از نگاه من" شکسته شد.
استقبال نمایندگان مجلس شورای اسلامی از کتاب بودجه ریزی در آثار کهن
حجت‌الاسلام‌والمسلمین مرتضی آقاتهران و بیژن نوباوه دو تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی ضمن آشنایی با کتاب بودجه ریزی در آثار کهن خواستار ارائه محتوای این اثر در کمیسیون های مربوطه مجلس شورای اسلامی شدند.
گشودن رازهای نظام بودجه ریزی کهن در ایران زمین با ترجمه زبان سیاق
در نشست بررسی کتاب مجموعه اسناد بودجه ریزی کهن مطرح شد: بودجه کشور در دوره طلایی میرزا تقی خان امیر کبیر با تراز مثبت مواجه بود. زبان سیاق و دشواری های شناخت تجربه حکمرانی دیوانی در ایران. مجموعه ده جلدی حاضر با ترجمه زبان سیاق آغازگر مطالعات و پژوهش ها در نظام بودجه ریزی کهن کشور  به شمار می رود و این امر آشنایی محققین با رازهای حکمرانی در ممالک محروسه را ممکن می کند. ...
پیشنهاد همکاری در خصوص کمک در زمینه تدوین سند آمایش کتابخانه های سراسر کشور
 مهدی رمضانی دبیر کل نهاد کتابخانه ها: مرکز با توجه به تجربیات خود در زمینه تدوین اسناد پشتیبان سند ملی آمایش سرزمین، می تواند در تدوین سند آمایش کتابخانه ها به این نهاد فرهنگی کمک کند.
نشست بررسی کتاب “اسناد تاریخ کهن بودجه ریزی در ایران” برگزار می شود
نشست نقد و بررسی "کتاب اسناد تاریخ کهن بودجه ریزی در ایران" با حضور نویسندگان این اثر مطالعاتی، پژوهشی و تاریخی به صورت حضوری و مجازی برگزار می شود.
کتابی که خواندن و عمل به آن، حلِ بخشی از مسئله تورم کشور را به همراه دارد
در نشست نقد و بررسی کتاب اصلاح ساختاری بودجه اشاره شد: این کتاب به منظور اجرا شدن نوشته شده است. یکی از ریشه های تورم کسری بودجه است که این کتاب به اصلاحات ساختاری بودجه به منظور ریشه کن کردن تورم و توزیع عادلانه توجه ویژه ای دارد و با پرژوه های مطرح شده در این کتاب میتوان اصلاح ساختار بودجه را برای کشور به ارمغان بیاوریم. ...
فتح قله های افتخار با رمز هم دلی، هم افزایی و هم گرایی
امیر دریادار ایرانی فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در پیامی برای غرفه مرکز نوشت: آینده جمهوری اسلامی ایران ایستادن در قله های افتخار است؛ که حتما با هم دلی، هم افزایی و هم گرایی و به ویژه به دست جوانان کشورم رقم خواهد خورد. ...
نشست بررسی "اصلاحات ساختاری بودجه" برگزار می شود
نشست نقد و بررسی "کتاب اصلاحات ساختاری بودجه، از چارچوب نظری و سیاستی تا روایت تاریخی" با حضور نویسندگان این اثر پژوهشی و تاریخی برگزار می شود.
تلاش برای توسعه ایران پایانی ندارد
در نشست نقد و بررسی کتاب هفتاد سال برنامه ریزی در ایران مطرح شد: بررسی کتابی که مبنای تدوین مطالعات برنامه هفتم توسعه کشور شده است و باید بدانیم اندیشه و تلاش برای توسعه ایران پایان ندارد.
تعمیق روابط فرهنگی برای ایران آینده
جمعه پر رفت‌ وآمد غرفه مرکز؛ اعلام آمادگی انتشارات علمی و فرهنگی به منظور برقراری مراودات فرهنگی متقابل با مرکز پژوهش‌های توسعه و استقبال مخاطبین از دیوار "ایران آینده از نگاه من".
نگاه اهالی کتاب به آینده ایران
گزارش روز دوم نمایشگاه  (از نگاه مخاطبان به آیندۀ  ایران تا لزوم آشنایی بیشتر افکار عمومی با کارویژه‌های مرکز)
کتاب هفتاد سال توسعه در ایران نقد و بررسی می شود
نشست نقد و بررسی کتاب "هفتاد سال توسعه در ایران؛ آسیب ها و چالش ها" با حضور نویسندگان و منتقدین برگزار می شود.
آرامش غرفه مرکز در زمان طوفان تهران
گزارش روز ابتدایی غرفه مرکز در روزی که طوفان اجرای برنامه افتتاحیه نمایشگاه را با تاخیر مواجه کرد.
حضور انتشارات مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده‌نگری در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران
انتشارات مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده‌نگری با شعار "مطالعه مفید، پژوهش اثرگذار" در سی‌وچهارمین دوره نمایشگاه بین‎‌المللی کتاب تهران حضور پیدا می کند.
اخبار سایت
عوامل مؤثر بر ناترازی انرژی کشور مشخص شد
در نشست علمی تخصصی مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده‌نگری مطرح شد: ایران در مرحله گذار انرژی قرار دارد. هر دو وزارتخانه انرژی ما در حوزه تصدی‌گری درگیر هستند و رگلاتوری را کنار گذاشته‌اند. کشور ایران به لحاظ توانمندی‌های انرژی از ظرفیت‌های ذخایر عظیم گاز و نفت برخوردار است. ایران سالانه یک چهلم آلاینده‌های کل دنیا را منتشر می‌کند. گذار انرژی یک فرایند مستمر، بلند ...
نشست راهبردهای گذار انرژی در نظام حکمرانی ایـران برگزار می‌شود
یک‌صد و هفتاد و چهارمین نشست علمی-تخصصی مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده‌نگری تحت عنوان "راهبردهای گذار انرژی در نظام حکمرانی ایـران" برگزار می‌شود.
گزارش پژوهشی تحلیلی بر اتاق فکر مدرن با رویکرد مدیریت استراتژیک و نظام‌های رتبه‌بندی آموزشی و پژوهش منتشر شد
گزارش پژوهشی مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده‌نگری، تحت عنوان تحلیلی بر اتاق فکر مدرن با رویکرد مدیریت استراتژیک و نظام‌های رتبه‌بندی آموزشی و پژوهشی توسط گروه پژوهشی دفتر خدمات پژوهشی مرکز  منتشر شد.
پنج ریسک اصلی اقتصاد ایران
در نشست علمی تخصصی مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده‌نگری مطرح شد: دانشگاه‌های دنیا وارد نسل سوم خود یعنی نسل تولید ثروت شده‌اند. تعداد کارآفرینان در طی سال‌های اخیر در حال کاهش است. پیش بینی پذیری اقتصاد و ریسک‌های آن نسبت به گذشته بسیار دشوارتر شده است. وقتی که وضعیت آینده قابل پیش‌بینی نباشد و با بی‌ثباتی مواجه باشیم با ریسک روبه‌رو هستیم. پنج ریسک اصلی ا ...
نشست بررسی ریسک‌های کسب و کار در روند جهش تولید برگزار می‌شود
یک‌صد و هفتاد و سومین نشست علمی-تخصصی مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده‌نگری تحت عنوان "ریسک‌های کسب و کار در روند جهش تولید" برگزار می‌شود.
نسبت آینده حکمرانی با هوش مصنوعی مورد بررسی قرار گرفت
در نشست علمی تخصصی مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده‌نگری مطرح شد: در دولت سیزدهم اقدامات مؤثری برای گسترش هوش مصنوعی انجام شده است. رتبه ایران در تولید مقالات حوزه هوش مصنوعی در دنیا در بین 193 کشور در رتبه 17 قرار دارد اما در حوزه تاثیرگذاری هوش مصنوعی رتبه ایران در دنیا 77 است. هوش مصنوعی به طور فزاینده ای در حال تبدیل شدن به یکی از عناصر کلیدی تحول حکمرانی در سراسر جهان است. حکمرانی بر هو ...
نشست هوش مصنوعی و آینده حکمرانی ایران برگزار می‌شود
یک‌صد و هفتاد و دومین نشست علمی-تخصصی مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده‌نگری تحت عنوان "هوش مصنوعی و آینده حکمرانی ایران" برگزار می‌شود.
حکمرانی نظام اداری یک بستر مهم در توسعه و پیشرفت کشور است
در نشست علمی تخصصی مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده‌نگری مطرح شد: نظام اداری به عنوان یکی از بسترهای اصلی پیشرفت و توسعه کشور است. پیشینه نظام اداری در ایران بسیار طولانی است و به عهد ایران باستان برمی‌گردد. حکمرانی به معنای حکومت کردن نیست بلکه به معنی مشارکت جمعی برای اداره کشور است. باید دامنه فعالیت دولت در حکمرانی نظام اداری مشخص شود و مرز دولت با بخش خصوصی و نهادهای غیردولتی معین ...
نشست بررسی حکمرانی نظام اداری ایران برگزار می‌شود
یک‌صد و هفتاد و یکمین نشست علمی-تخصصی مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده‌نگری تحت عنوان "حکمرانی نظام اداری ایران" برگزار می‌شود.
تعاونی‌ها مسیر شکل‌گیری مشارکت مردم در تولید هستند
در نشست علمی-تخصصی مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده‌نگری مطرح شد: جهش تولید در اقتصاد باید دارای ثبات و پایداری باشد. ایده بدون سرمایه و سرمایه بدون ایده باعث رشد اقتصادی نخواهد شد. امروزه در مباحث اقتصادی کشور توجه به تعاونی ها بیش از همه به چشم می‌خورد. باید مدل خاصی برای مشارکت مردم در اقتصاد تدوین شود. بحث تولید مهمترین متغیر اقتصادی کشور است. جهش تولید در کشور نشانه رشد اقتصادی و&n ...
مراسم بزرگداشت شهادت شهدای ایثار و خدمت در مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده نگری برگزار شد
روز دوشنبه 7 خردادماه 1403 مراسم بزرگداشت شهادت رئیس‌جمهور شهید و همراهان ایشان با حضور همکاران و پژوهشگران در سالن یاس مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده نگری همراه با مداحی مداحان اهل‌بیت (ع) برگزار شد.
نشست راهکارهای عملیاتی مشارکت مردم در جهش تولید برگزار می‌شود
یک‌صد و هفتادمین نشست علمی-تخصصی مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده‌نگری تحت عنوان "راهکارهای عملیاتی مشارکت مردم در جهش تولید" برگزار می‌شود.
ایرانی‌ها از اولین ملت‌هایی هستند که کتابت را آغاز کردند
در نشست علمی تخصصی مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده‌نگری مطرح شد: راه تربیت مردم در یک کشور آموزش است. الگوی آموزش ایرانی به عنوان مکتب ایرانی سواد در سایر مناطق دنیا تدریس و آموزش داده می‌شد. ایرانی‌ها از اولین ملت‌هایی هستند که کتابت را آغاز کردند. کتاب اولین رسانه جمعی در میان مردم بوده است. ...
استمرار تولید در صنعت برق، نیازمند مشارکت بخش عمومی است
در نشست علمی تخصصی مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده‌نگری مطرح شد: قیمت‌گذاری‌های دستوری در حامل‌های انرژی، ما را به سمت تجربه دهه ۱۹۸۰ سوق می‌دهد، پدیده ورشکستگی انرژی کشور را تهدید می کند. برای ایجاد تنظیم‌گری در صنعت برق باید به سمت ایجاد ساز و کار مشارکت عمومی در تولید برق حرکت کنیم. ...
دریافت طرح‌های اولویت‌های پژوهشی سال 1403 تمدید شد
به درخواست پژوهشگران و اعضای محترم هیئت علمی و موافقت اداره کل پژوهشی مرکز، فراخوان دریافت طرح‌ها و پیشنهادها در خصوص اولویت‌های پژوهشی مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده‌نگری در سال 1403 تمدید شد.
نشست کتاب، نشاط و امید اجتماعی برگزار می‌شود
یک‌صد و شصت و نهمین نشست علمی-تخصصی مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده‌نگری تحت عنوان "کتاب، نشاط و امید اجتماعی " برگزار می‌شود.
نشست ضرورت تنظیم‌گری در صنعت برق برگزار می‌شود
یک‌صد و شصت و هشتمین نشست علمی-تخصصی مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده‌نگری تحت عنوان "ضرورت تنظیم‌گری در صنعت برق" برگزار می‌شود.
برنامه رونمایی از چهار عنوان کتاب با رنگ و بوی توسعه ایران اسلامی اعلام شد
برنامه رونمایی از جدیدترین کتاب‌های مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده‌نگری در سی و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با حضور مؤلفان و مترجمان این آثار و پژوهشگران اعلام شد.
لازمه توسعه اقتصاد دریا محور، تمرکز حکمرانی در مرزهای آبی است
در نشست علمی تخصصی مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده‌نگری مطرح شد: در طول تاریخ تمام تمرکز توسعه روی مناطق داخلی کشور بوده است، تولید داده‌های دریا محور در کشور در حال انجام است، مناطق ساحلی ما از توزیع جمعیتی مناسبی برخوردار نیستند، طول سواحل کشور ۵۸۰۰ کیلومتر است، اقتصاد دریا پایه، اقتصاد بر پایه منابع دریایی است. ...
مرکز پژوهش‌ها با شعار "توسعه خواندی است" در نمایشگاه کتاب حاضر می‌شود
 مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده‌نگری با شعار "توسعه خواندنی است" در سی و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران حاضر می‌شود.
نشست بررسی نقش و مشارکت استان‌های ساحلی در اقتصاد دریامحور برگزار می‌شود
یک‌صد و شصت و هفتمین نشست علمی-تخصصی مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده‌نگری تحت عنوان "بررسی نقش و مشارکت استان‌های ساحلی در اقتصاد دریامحور " برگزار می‌شود.
تخصیص اعتبارات پژوهشی نیازمند شفافیت و عدالت است
در نشست علمی تخصصی مرکز مطرح شد: کفایت، کارایی و عدالت از اصول مهم مالیه پژوهش و  شفافیت، شرط اعطای اعتبارات پژوهشی است، دستگاه‌های اجرایی تمایل به هزینه در بخش پژوهش را ندارند، وضعیت کشور در شاخص سهم اعتبارات پژوهش و توسعه به GDP در رتبه مناسبی قرار ندارد، پژوهش‌های برخی دستگاه‌های اجرایی نه از جنس پژوهش کاربردی بلکه از جنس پژوهش پاسخ سریع است، باید ملاک‌های پذیرش طرح&zwn ...
فراخوان اولویت‌های پژوهشی مرکز در سال 1403 اعلام شد
فراخوان دریافت طرح‌ها و پیشنهادهای پژوهشگران و کارشناسان و اعضای محترم هیئت علمی در خصوص اولویت‌های پژوهشی مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده‌نگری در سال 1403 اعلام شد.
گزارش تحلیلی بر هدف‌گذاری چین بر توسعه نوآوری محور در برنامه چهاردهم منتشر شد
گزارش تحلیلی بر هدف‌گذاری چین بر توسعه نوآوری محور در برنامه چهاردهم (2021-2025)  و اسناد پشتیبان آن منتشر شد
نشست بررسی تامین مالی پژوهش دولتی در ایران برگزار می‌شود
یک‌صد و شصت و ششمین نشست علمی-تخصصی مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده‌نگری تحت عنوان "تامین مالی پژوهش دولتی در ایران: دستاوردها و کاستی‌های اعتبارات تکلیفی 1 درصدی پژوهشی در دستگاه‌های اجرایی" برگزار می‌شود.
لزوم تدوین قراردادهای هوشمند در اقتصاد امروز، رابطه نو آوری و پایداری مدیران عامل شرکت‌ها
به گزارش روابط‌عمومی مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده‌نگری، یک‌صد و شصت و پنجمین نشست علمی-تخصصی این مرکز ، به صورت نشست بین‌المللی به زبان انگلیسی، تحت عنوان "تدوین استراتژی شرکت‌های متوسط و کوچک برای عبور از بحران‌های اقتصادی و نقش همکاری کشورهای هم‌پیمان منطقه‌ای" برگزار شد. در این نشست آیدین سلام‌زاده؛ معاون علمی دانشکده مدیریت کسب و کار دانشگاه ته ...
نشست بررسی تدوین استراتژی شرکت‌های متوسط و کوچک برای عبور از بحران‌های اقتصادی و نقش همکاری کشورهای هم‌پیمان منطقه‌ای برگزار می‌شود
یک‌صد و شصت و پنجمین نشست علمی-تخصصی مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده‌نگری به صورت نشست بین‌المللی و به زبان انگلیسی، تحت عنوان "تدوین استراتژی شرکت‌های متوسط و کوچک برای عبور از بحران‌های اقتصادی و نقش همکاری کشورهای هم‌پیمان منطقه‌ای" برگزار می‌شود. ...
کتاب پیاده‌سازی سیستم حسابداری اتحادیه اروپا یرای خدمات اکوسیستمی منتشر شد
ترجمه کتاب «پیاده‌سازی سیستم حسابداری اتحادیه اروپا یرای خدمات اکوسیستمی» به نویسندگی لساندرا لانوت، سازا والیچیلو، کیارا پلس، گریزیا زولیان و یواخیم میس و به ترجمه مهرداد کاشف، مصطفی کشتکار، فرزام پوراصغر سنگاچین و مینا ابوطالبی توسط انتشارات مرکز پژوهش‏‌‎های توسعه و آینده ‏نگری منتشر شد. ...
راهکارهای توسعه کیفی بخش تعاون در اقتصاد ایران
در نشست علمی _ تخصصی مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده‌نگری مطرح شد: ما تعاون را به  عنوان یکی از  ارکان مهم اقتصاد پذیرفته‌ایم، مشارکت مردم در اقتصاد موضوع اصلی بحث تعاون است، اقبال و استقبال مردم به بخش تعاون خیلی بیشتر از مدیران و مسئولان دولتی است، در شرایط کنونی امکان استفاده از تعاونی را در کشور داریم، توسعه تعاون در کشور ما تا به امروز یک توسعه خطی بوده و ما به توسعه کمی ...
نشست بررسی ظرفیت‌های بخش تعاون در جهش تولید برگزار می‌شود
یک‌صد و شصت و چهرمین نشست علمی-تخصصی مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده‌نگری تحت عنوان " ظرفیت‌های بخش تعاون در جهش تولید " برگزار می‌شود.
برنامه‌محوری و رقابت پذیری دو اصل اساسی جهش تولید است
در نشست علمی تخصصی مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری مطرح شد، مسئله مهم کشور مسئله اقتصاد است، تحریم‌های غرب، نظام توزیع رانتی و منطق حکمرانی در ایران را هدف قرار داده است، در اقتصاد عمده مشکل در ساختارهای اقتصادی و تصمیم‌گیری است، جهش تولید به معنی استفاده حداکثری از ظرفیت‌ها و امکانات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری برای پایدار کردن نرخ رشد اقتصادی است. ...
سند همکاری مرکز با اتاق تعاون به امضا رسید
نشست امضای سند همکاری مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری با اتاق تعاون ایران در حضور دکتر محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور به برگزار شد.
نشست الزامات و راهکارهای عملیاتی تحقق شعار سال 1403 با تأکید بر مشارکت بخش خصوصی برگزار می‌شود
یک‌صد و شصت و سومین نشست علمی-تخصصی مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده‌نگری تحت عنوان "الزامات و راهکارهای عملیاتی تحقق شعار سال 1403؛ با تأکید بر مشارکت بخش خصوصی" برگزار می‌شود.
امضای سند همکاری مرکز و اتاق بازرگانی ایران
سند همکاری ‌مابین مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده‌نگری و اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، با حضور معاون اول رپیس جمهور به امضا رسید.
گزارش بودجه 1403 منتشر شد
گزارش پژوهشی بودجه 1403 «از لایحه تا قانون، ماده واحده و تبصره‌ها» منتشر شد.
گزارش تأثیر هوشمندسازی فرایندها بر عملکرد دستگاه‌های نظارتی منتشر شد
 به گزارش روابط‌عمومی مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده‌نگری، گزارش تأثیر هوشمندسازی فرایندها بر عملکرد دستگاه‌های نظارتی منتشر شد.
گزارش مروری بر تجربه قواعد مالی کشورها در اتصال منابع طبیعی به بودجه‌های سالیانه منتشر شد
به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده‌نگری، گزارش مروری بر تجربه قواعد مالی کشورها در اتصال منابع طبیعی به بودجه‌های سالیانه منتشر شد.
20 درصد از سهم GDP کشور در انبارها ذخیره شده است
در نشست علمی-تخصصی مرکز پژوهش­های توسعه و آینده نگری مطرح شد: بنیه تولیدی و بنیه سرمایه‌گذاری ما دچار مشکل جدی شده است، مسئله تولید و سرمایه‌گذاری از مسائل بسیار جدی اقتصاد است، دهه 1390 برای ما به لحاظ اقتصادی یک دهه از دست رفته است، موجودی سرمایه ی انبار شده در کشور 20 درصد است در حالی که متوسط موجودی انبار در سایر کشورها بین 3 الی 5 درصد است. ...
نشست بررسی چالش‌ها، عملکردها و تجارب در مهار تورّم و رشد تولید برگزار می‌شود
یک‌صد و شصت و دومین نشست علمی-تخصصی مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده‌نگری تحت عنوان "چالش‌ها، عملکردها و تجارب در مهار تورّم و رشد تولید" برگزار می‌شود.
آژانس راهبر توسعه، کلید توسعة بسامان کشور است
در نشست علمی-تخصصی مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری مطرح شد:کشورهایی که هم اکنون به عنوان کشور توسعه‌یافته قلمداد می‌شوند از ابزارها و روش‌های مناسبی برای توسعه کشور خود استفاده کرده اند، در ایران ما دو تجربه تشکیل آژانس راهبر داشتیم، ما باید به سمتی برویم که یک سازمان جدید به عنوان آژانس راهبر تشکیل دهیم و ابزارهایی را در اختیار این سازمان قرار دهیم که بتواند کشور را به سمت سیاست ...
نشست بررسی آژانس راهبر در ایران؛ تأملی بر نهاد متولی توسعه برگزار می‌شود
یک‌صد و شصت و یکمین نشست علمی-تخصصی مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده‌نگری تحت عنوان "آژانس راهبر در ایران؛ تأملی بر نهاد متولی توسعه" برگزار می‌شود.
آغاز ساخت 2 میلیون و 283 هزار واحد مسکونی با حمایت دولت
در نشست علمی تخصصی مرکز مطرح شد: ما باید از تعداد نیاز واقعی و میزان کیفیت آگاه باشیم، میزان هزینه مسکن در سبد خانوار بالا است، باید در ساخت مسکن به سمت مردمی سازی مسکن حرکت کنیم، مسئله اول مسکن در کشور ما موضوع گران بودن مسکن نسبت به قدرت خرید مردم است، آینده توسعه روستایی متکی بر سازماندهی مجدد نواحی روستایی و حرکت به سمت اقتصاد جدید است. بر اساس آخرین آمار ساخت 2 میلیون 283 هزار واحد مسکونی با ...
نشست بررسی عملکرد دولت در اجرای قانون جهش تولید مسکن برگزار می‌شود
یک‌صد و شصتمین نشست علمی-تخصصی با عنوان " عملکرد دولت در اجرای قانون جهش تولید مسکن " برگزار می‌شود.
توسعه فناوری‌های تولید هیدروژن می تواند ضامن امنیت انرژی پاک و رشد اقتصاد کشور بشود
 در نشست علمی و تخصصی مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری مطرح شد: هم اکنون در دوران گذار انرژی هستیم، بعد از شکل‌گیری انقلاب صنعتی انتشار کربن در جو کره زمین در حال افزایش است، هیدروژن سبز یا هیدروژن آبی گزینه‌هایی هستند که می‌توانند میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای را کاهش دهند، سیستم‌های ذخیره‌سازی انرژی لازمه بهرمندی از انرژی تجدیدپذیر است، تولید، انتقال و ذخیره&z ...
نشست بررسی نقش هیدروژن در آینده اقتصاد انرژی ایران برگزار می‌شود
یک‌صد و پنجاه و نهمین نشست علمی-تخصصی با عنوان "نقش هیدروژن در آینده اقتصاد انرژی ایران" برگزار می‌شود.
مدیرکل دفتر آموزش مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده‌نگری منصوب شد
دکتر سیدمهدی پاک ذات طی حکمی سیدمحسن طباطبایی مزدآبادی را به سمت مدیرکل دفتر آموزش مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده‌نگری منصوب کرد.
راه‌حل ناترازی مصرف بنزین، سیاست‌گذاری صحیح در دو سطح عرضه و تقاضا است
در نشست علمی تخصصی مرکز مطرح شد: برای حل مسئله ناترازی قیمت بنزین باید هم راه‌حل‌های عرضه و هم راه‌حل‌های تقاضا را با هم و ترکیبی در پیش گرفت، به جای کاهش مصرف انرژی ما باید به دنبال مصرف درست انرژی باشیم. انتفاع مردم از صرفه جویی انرژی می تواند در اصلاح الگوی مصرف موثر باشد. ...
نشست بررسی راهکارهای مقابله با ناترازی مصرف بنزین برگزار می شود
یک‌صد و پنجاه و هشتمین نشست علمی-تخصصی با عنوان" ناترازی مصرف بنزین؛ راهکارهای عملیاتی و توصیه­‌های سیاستی" برگزار می‌شود.
ایران در تولید ۲۲ محصول کشاورزی، جزء ۷ کشور برتر دنیا است
 در نشست علمی-تخصصی مرکز مطرح شد: آب، خاک و اقلیم مناسب در سراسر جهان به صورت یکسان توزیع نشده است، از دهه ۱۹۸۰ به بعد دنیا به کشاورزی فراسرزمینی توجه کرده است، بر اساس آمار جهانی فائو ایران در تولید ۲۲ محصول کلیدی در حوزه کشاورزی، در بین ۷ کشور برتر دنیا قرار دارد. ...
شماره پانزدهم فصلنامه علمی پژوهشی مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده‌نگری منتشر شد
پانزدهمین شماره از فصلنامه پژوهش‌های برنامه و توسعه، با شش عنوان مقاله علمی و پژوهشی منتشر شد.
نشست بررسی کشت فراسرزمینی؛ امنیّت آب و غذا در ایران برگزار می شود
یک‌صد و پنجاه و هفتمین نشست علمی-تخصصی با عنوان" کشت فراسرزمینی؛ امنیّت آب و غذا" برگزار می‌شود.
فناوری های مالی (فین تک ها)، فرصتهایی بی نظیر برای بسترسازی رشد و توسعه اقتصادی در کشور
در نشست علمی تخصصی مرکز مطرح شد: فعالیت‌های مالی اقتصادی از تکنولوژی فین‌تک عقب‌مانده است، مهم‌ترین نقش در فناوری‌های نوین مالی، فراگیری مالی است، تحت‌تأثیر هوش مصنوعی و بیگ دیتا چشم‌انداز ارائه خدمات فناوری مالی در آینده وسیع‌تر خواهد شد، از تنظیم‌گری به‌عنوان مهم‌ترین چالش در فناوری‌های نوین مالی یاد می‌شود. ...
غلامرضا جعفری‌پور به سمت سرپرست امور مالی مرکز منصوب شد
دکتر سیّد مهدی پاک ذات با صدور حکمی، مهندس غلامرضا جعفری‌پور را به سمت سرپرست امور مالی مرکز منصوب کرد.
نقش فنّاوری های مالی در نظام اقتصادی کشور بررسی می شود
یک‌صد و پنجاه و ششمین نشست علمی-تخصصی با عنوان" نقش فنّاوری­‌های مالی در نظام اقتصادی کشور؛ چالش ­ها و توصیه‌های سیاستی " برگزار می‌شود.  
بازنگری راهبردی در مواجهه با محیط زیست به عنوان بستر توسعة کشور، امری ضروری است
در نشست علمی تخصصی مرکز مطرح شد: نیازمند تغییرات راهبردی در نگاه سازمان حفاظت محیط زیست هستیم به گونه ای که این سازمان با خروج از تفکر حفاظت و احیا، به سمت پایش و بهره‌برداری خردمندانه به‌عنوان راهبرد پایه حرکت کند تا در پی آن علاوه بر رعایت امانت بین‌نسلی، از محیط‌زیست به‌عنوان یکی از بسترهای توسعه کشور استفاده بهینه صورت گیرد. سه عامل اقتصادی، مهندسی و محیطی سه ضلع مثلث ...
ترجمه کتاب «تاریخ توسعه؛ از خاستگاه‏های غربی تا ایمان جهانی» منتشر شد
کتاب «تاریخ توسعه: از خاستگاه‏های غربی تا ایمان جهانی» نوشتۀ ژیلبر ریست و ترجمۀ سیدرحیم تیموری، توسط انتشارات مرکز پژوهش‏ های توسعه و آینده‏ نگری منتشر شد.
چالش ها و راهکارهای عملیاتی مقابله با آلودگی هوا در قالب نشست علمی و تخصصی بررسی می شود
یک‌صد و پنجاه و پنجمین نشست علمی-تخصصی مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری، همزمان با پدیده آلودگی کلان شهر های کشور با عنوان" آلودگی هوا؛ چالش‌ها و راهکارهای عملیاتی" برگزار می‌شود.
پیشی گرفتن نرخ رشد تولید خودروهای مونتاژی به نسبت نرخ رشد تولید خودروهای داخل
در نشست علمی-تخصصی مرکز مطرح شد: بر اساس آمار، نرخ رشد تولید خودروهای مونتاژی از نرخ رشد  تولید خودروهای داخلی پیشی گرفت. صنعت خودرو در سطح جهان یکی از موضوعات مهم سیاسی، اجتماعی و اقتصادی است. درآمد صنعت خودرو در جهان 3 هزار میلیارد دلار است که 3 درصد از سهم GDP جهان را به خود اختصاص داده است. در صنعت خودروسازی60 میلیون نفر در دنیا و 800 هزار نفر در ایران مشغول به فعالیت هستند. رتبه تولید خو ...
نشست بررسی چالش‌های صنعت خودروسازی در ایران برگزار می شود
یک‌صد و پنجاه و چهارمین نشست علمی-تخصصی با عنوان" صنعت خودروسازی در ایران؛ چالش­‌ها و توصیه­‌های سیاستی" برگزار می‌شود.
سیاست‌های پولی بانک مرکزی در مسیر درستی قرار دارد
در نشست علمی تخصصی مرکز مطرح شد: برنامه مدونی که تقسیم‌بندی وظایف بین دستگاه‌های مختلف کشور را در خصوص کنترل تورم ایفا کند تدوین شده است، سیاست‌های پولی و سیاست‌های مالی دو ابزار کشورها برای مهار تورم است، در طی پنج دهه گذشته نرخ تورم در کشور ما همواره دورقمی بوده است، مهم‌ترین مسائل دولت در حوزه اقتصاد وابستگی بودجه به نفت و توزیع ناکارای یارانه‌هاست، هزینه اجرای اصل ...
نشست بررسی اقتصاد، تورّم و آینده ایران برگزار می شود
یک‌صد و پنجاه و سومین نشست علمی-تخصصی با عنوان" اقتصاد، تورّم و آینده ایران؛ سیاست بهینه پولی و ارزی" برگزار می‌شود.
کلید رشد اقتصادی کشور، در توجه به اقتصاد دریامحور
در نشست علمی-تخصصی مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری مطرح شد: بر اساس آمارهای موجود حدود 2 درصد از تولید ناخالص داخلی کشور مرتبط با کسب‌وکارهای دریایی است و این در حالی است که در دنیا کشورهایی وجود دارد که تولید ناخالص  آنها از دریا به 50 درصد هم می‌رسد، آغاز شکل گیری تمدن های جدید به زمان شکل گیری دریاها باز می گردد،  در موضوعات دریامحور یک عدم توازن جدی مشاهده میشود، در برنام ...
نشست بررسی اقتصاد دریا؛ پیشران توسعه ملی و منطقه‌ای برگزار می شود
یک‌صد و پنجاه و دومین نشست علمی-تخصصی با عنوان" اقتصاد دریا؛ پیشران توسعه ملی و منطقه‌­ای" برگزار می‌شود.
استفاده مطلوب از فناوری هوش مصنوعی، نیازمند سیاستگذاری هوشمندانه است
در نشست علمی-تخصصی مرکز مطرح شد: با هوش مصنوعی می‌شود قیمت نفت و کالاهای اساسی را در آینده تخمین زد. نقش آفرینی هوش مصنوعی در نظام حکمرانی هم به عوامل سخت‌افزاری هم به عوامل نرم‌افزاری بستگی دارد، امروزه اینترنت به یک نیاز ضروری تبدیل شده است. در استفاده از فناوری هوش مصنوعی باید مراقب بود در فضاسازی ها و ریل گذاری های رقبای بین المللی خود قرار نگیریم. ...
نشست بررسی نقش هوش مصنوعی در نظام حکمرانی کشور برگزار می شود
یک‌صد و پنجاه و یکمین نشست علمی-تخصصی با عنوان" نقش هوش مصنوعی در نظام حکمرانی کشور" برگزار می‌شود.
لازمه پیشرفت صنعت خودروسازی، وجود استراتژی مدون و رقابت پذیری دراین صنعت است
در نشست علمی-تخصصی مطرح شد: باید بین عرضه و تقاضای خودرو تعادل وجود داشته باشد، رقابت در خودروسازی باعث ایجاد پیشرفت این صنعت می‌شود، سایه مافیای خودرو باید از این صنعت برداشته شود، ما زیرساخت لازم برای واردکردن و تولید خودروهای برقی در کشور را نداریم، هزینه‌های قیمت خودرو خارجی برای مردم به‌صرفه نیست، 70 درصد از آلودگی هوای تهران و بسیاری از شهرها به دلیل تردد خودروهاست. ...
نشست بررسی راهکارهای تولید خودرو با کیفیت، برگزار می شود
یک‌صد و پنجاهمین نشست علمی-تخصصی با عنوان" موانع و راهکارهای عملیاتی تولید باکیفیت در صنعت خودروسازی " برگزار می‌شود.
پژوهش امروز لازمه ورود به جهان پیچیده آینده
در نشست علمی-تخصصی مطرح شد: باید چراغ علم را روشن نگه‌داریم تا بتوانیم از رنج‌های زندگی بکاهیم، نهاد علمی یکی از مهم‌ترین اجزای ماتریس نهادی توسعه است، ما در توسعه ایران و پژوهش برای توسعه به یک جهان دگرگون و آینده بسیار پیچیده‌ای پرتاب می‌شویم، در زنجیره نظام نوآوری زمینه رسیدن به اهداف کشور، هماهنگی میان افراد است. به منظور استفاده از پژوهش ها و ظرفیت علمی کشور باید به س ...
نشست بررسی نسبت پژوهش با توسعه و آینده ایران برگزار می شود
یک‌صد و چهل و نهمین نشست علمی-تخصصی با عنوان" پژوهش، توسعه و آینده ایران"همزمان با هفته پژوهش برگزار می‌شود.
عبور از شرکت‌های کوچک به شرکت‌های بزرگ بین‌المللی، راهکار حل مشکلات شرکت‌های دانش‌بنیان است
در نشست علمی و تخصصی مطرح شد: اقتصاد دانش‌بنیان با حیات اقتصادی و سیاسی، استقلال و بقای کشور پیوند دارد، دانش‌بنیانی یعنی استفاده از دانش و اطلاعات برای ایجاد و توسعه نوآوری، ایران در رتبه ششم کشورهای نوآور منطقه قرار دارد، در سال 2022 ایران رتبه 53 در میان کشورهای جهان قرار داشت، برای حل مشکلات شرکت های دانش بنیان عبور از شرکت های کوچک به شرکت های بزرگ بین‌المللی لازم است. ایجاد پا ...
نشست بررسی نقش دانش بنیان ها در رشد تولید و توسعه اقتصادی کشور برگزار می‌شود
یک‌صد و چهل و هشتمین نشست علمی-تخصصی با عنوان" نقش دانش­ بنیان ­ها در رشد تولید و توسعه اقتصادی کشور" برگزار می‌شود.
استقلال در تصمیم و شفافیت عملکرد، لازمه پویایی صندوق‌های بازنشستگی است
در نشست علمی-تخصصی مرکز مطرح شد: شفاف ساختن رابطه میان دولت و صندوق‌ها و تضمین استقلال آنها امری ضروری در مدیریت صندوق‌های بازنشستگی محسوب می‌شود، متأسفانه نظام تنظیم‌گری در مورد صندوق‌های بیمه‌ای و بازنشستگی وجود ندارد، باید بدانیم وجود انگیزه کافی در افراد عامل اصلی بیمه‌شدن افراد است، به‌جای نگاه حمایتی باید نگاه بیمه‌ای به صندوق‌های بازنشستگی ا ...
نشست بررسی چالش های نظام بازنشستگی کشور برگزار می‌شود
یک‌صد و چهل و هفتمین نشست علمی-تخصصی با عنوان" نظام بازنشستگی کشور؛ چالش­ ها و توصیه ­های سیاستی" برگزار می‌شود.
کشور برای توسعه همه‌جانبه به ظهور دانشگاه‌های نسل سوم نیاز دارد
در نشست علمی- تخصصی مطرح شد: دوگانه مسأله‌محوری و مقاله محوری آیا واقعیت دارد؟ در رتبه‌بندی آثار 20 کشور پیشرو علمی جهان در سال  2022 در پایگاه وب او ساینس ایران در رتبه هفدهم قرار دارد. همچنین بر اساس تولیدات علمی بین 20 کشور پیشرو جهان در سال 2022 در پایگاه اسکوپوس ایران در جایگاه پانزدهم قرار دارد. دانشگاه‌ها در سطح کشور باید به سمت دانشگاه‌های نسل سوم حرکت کنند. ...
نشست بررسی پدیده مقاله محوری یا مسأله محوری در نظام دانشگاهی کشور برگزار می‌شود
یک‌صد و چهل و ششمین نشست علمی-تخصصی با عنوان" نقش دانشگاه‌ها در نظام حکمرانی و توسعه کشور؛ دوگانه مقاله محوری یا مسأله محوری" برگزار می‌شود.
آئین تجلیل از فعالین حوزه کتاب و کتاب‌خوانی در مرکز برگزار شد
به مناسبت هفته کتاب و کتاب‌خوانی از سه تن از فعالین این حوزه در مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده‌نگری طی مراسمی تجلیل به عمل آمد.
معافیت‌های مالیاتی در مناطق آزاد می‌تواند ابزار توسعه صادرات این مناطق بشود
در نشست علمی و تخصصی مطرح شد: مناطق آزاد تجاری پیونددهنده اقتصاد ملی با اقتصاد بین‌المللی هستند، در دنیا ما بیش از هفت هزار منطقه تجاری داریم، اهمیت مناطق آزاد در همه کشورهای دنیا غیرقابل‌انکار است،  مشوق‌های مناطق آزاد در کشور ما نسبت به اکثر کشورهای همسایه کمتر است، اعطای مشوق‌ها و معافیت‌های مالیاتی در مناطق آزاد نیاز جدی است. لزوم توجه به رقبای منطقه‌ای در طر ...
مسئله معافیت های مالیاتی در مناطق آزاد بررسی می شود
یک‌صد و چهل و پنجمین نشست علمی-تخصصی با عنوان" مشوّق­ ها و معافیت­ های مالیاتی در مناطق آزاد تجاری-صنعتی" برگزار می‌شود.
الگوی موفق برنامه چهارم توسعه در نگاه به مناطق مرزی قابل‌تکرار است
در نشست علمی تخصصی مرکز مطرح شد: نقش مرزنشینان در سیاست‌های دولت سیزدهم نقشی پررنگ است. الگوی مناسب برای توسعه مناطق مرزنشین وجود ندارد. در هر برنامه 5ساله توسعه دیدگاه‌ها به مناطق مرزی متفاوت بوده است. برنامه‌های توسعه مناطق مرزی اتفاقی و غیرآمایشی است. بازارچه‌های مرزی امکان سامان‌دهی تجارت مرزی را مهیّا می‌کند. در حوزه مدیریت اقتصادی مناطق مرزی نیازمند یک تصمیم کلا ...
روند هزینه حامل‌های انرژی در صنایع کارخانه‌ای ایران با نگاه پژوهشی بررسی شد
گزارش پژوهشی " بررسی روند هزینه حامل‌های انرژی در صنایع کارخانه‌ای ایران" به همت اداره کل پژوهش مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده‌نگری منتشر شد.
نشست سه‌گانه تبادلات اقتصادی مرزی؛ معیشت مرزنشینان و توسعه منطقه ای برگزار می‌شود
یک‌صد و چهل و چهارمین نشست علمی-تخصصی با عنوان" تبادلات اقتصادی ­مرزی؛ معیشت مرزنشینان و توسعه منطقه ­ای" برگزار می‌شود.
روند کاهشی نرخ تورم در شش ماهه دوم سال جاری ادامه پیدا می کند
در نشست علمی-تخصصی مرکز مطرح شد: در سال 2023 از 227 کشور دنیا، تعداد 198 کشور تورم یک رقمی دارند، در دنیا مسئله تورم یک مسئله حل شده است، کسری بودجه دولت مهم‌ترین عامل رشد پایه پولی است. چشم‌انداز شش‌ماهه دوم سال بر اساس بررسی­ نهادهای داخلی و نهادهای بین‌المللی کاهش نرخ ارز است. ...
امضای تفاهم‌نامه باهدف اعتلای فصلنامه علمی مرکز
فصلنامه پژوهش‌های برنامه و توسعه مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده‌نگری باهدف برقراری همکاری‌های علمی با انجمن علمی حکمرانی متعالی ایران تفاهم‌نامه امضا کرد.
راهکارهای مدیریت ارز و تورّم در اقتصاد ایـران بررسی می شود
یک‌صد و چهل و سومین نشست علمی-تخصصی با عنوان" راهکارهای مدیریت ارز و تورّم در اقتصاد ایـران " برگزار می‌شود.
مهاجرت و دوگانه تهدید و فرصت
در نشست علمی-تخصصی مرکز پژوهش­های توسعه و آینده­نگری مطرح شد: مهاجرت یک موضوع جهانی است، برنامه‌ریزی بلندمدت و قطعی برای بهره‌برداری از مهاجرین یک لازمه انکارناپذیر است، اولین‌بار در کشور در دولت سیزدهم برنامه سه‌ساله برای مهاجرین تدوین و تصویب شد، دیدگاه بدبینانه به جامعه مهاجرین باید تغییر کند. پدیده مهاجرت به‌شرط داشتن برنامه دقیق کشور میزبان، می‌تواند فرصت ...
نشست نسبت "جامعه ایرانی و پدیده مهاجرت های بین المللی" برگزار می شود
یک‌صد و چهل و دومین نشست علمی-تخصصی با عنوان" تبیین پیامدهای اجتماعی - اقتصادی مهاجرت­ های بین­ المللی بر جامعه ایران " برگزار می‌شود.
نظام ارتقای اساتید در کشور نیازمند باز طراحی است
نشست هم‌اندیشی پژوهشگران مرکز پیرامون بررسی مطالبات مقام معظم رهبری از نهاد علم، در دیدار با نخبگان با محوریت باز طراحی نظام ارتقای اساتید در کشور برگزار شد.
اهمیت امنیت غذایی معادل امنیت ملی است
در نشست علمی تخصصی مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده‌نگری مطرح شد:  تنش آب یکی از مهم‌ترین مسائل امروز  در دنیا است، فعالیت کشاورزی مهم‌ترین نوع فعالیت در بحث آمایش سرزمین است، امروزه در جهان ازیک‌طرف با افزایش مصرف و از طرفی با کمبود منابع مواجه هستیم، امنیت غذایی در اکثر کشورهای جهان معادل امنیت ملی است، امنیت غذایی یعنی تأمین غذای سالم، کافی و مقوی برای همه افراد. ...
نشست "حکمرانی آمایش محور، سه¬گانه امنیت آب، غذا و معیشت کشاورز" برگزار می شود
نشست علمی-تخصصی با عنوان" حکمرانی آمایش محور؛ سه ­گانه امنیت آب و غذا و معیشت کشاورز " برگزار می‌شود.
کسب موفقیت پژوهشگر مرکز در آئین سیزدهمین دوره جایزه ملی محیط‌زیست کشور
دکتر مصطفی کشتکار؛ پژوهشگر مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده‌نگری موفق به کسب لوح تقدیر در سیزدهمین دوره جایزه ملی محیط‌زیست شد.
سه ضلعی حل مسئله قیمت سیمان و فولاد مشخص شد
در نشست علمی تخصصی مرکز مطرح شد: فناوری‌های تولید و مدیریت ساخت نیازمند ایجاد تحول اساسی است. قیمت سیمان و فولاد را نباید با قیمت‌های جهانی مقایسه کرد چراکه یارانه انرژی و هزینه تولید جهانی نیست. سه ضلی وزارت راه و شهرسازی، وزارت صمت و انبوه سازان بخش خصوصی می توانند در قالب جلسات منظم و مشترک در خصوص میزان نیاز و نحوه توزیع بازار سیمان و فولاد تصمیم گیری کنند. ...
نشست بررسی آثار عرضه مصالح ساختمانی در بورس برگزار می‌شود
یکصد و چهلمین نشست علمی-تخصصی با عنوان" مهار تورّم در بخش ساخت مسکن: بررسی آثار عرضه مصالح ساختمانی در بورس" برگزار می‌شود.
برنامه اجرایی توسعه مکران با نگاه پژوهشی بررسی شد
گزارش پژوهشی "نظام تدوین برنامه اجرایی یکپارچه توسعه منطقه‌ای مکران" به همت اداره کل پژوهش مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده‌نگری منتشر شد.
کشور شاهد انقلابی اساسی در حوزه تحویل زمین است
در نشست علمی - تخصصی مطرح شد: تلاش ما این است که به سمت مشارکت بیشتر متقاضیان در ساخت‌وساز مسکن حرکت کنیم، سرعت اعطای زمین در دولت سیزدهم به خانواده‌ها یک انقلاب در تأمین و تحویل زمین به شمار می رود. اعطای زمین به خانواده‌ها می تواند منجر به بهبود کیفیت زندگی شهروندان ایرانی شود. دولت سیزدهم در چندماه گذشته پای کار تحقق قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت در حوزه تحویل زمین آمده اس ...
پژوهش با موضوع شناسایی یارانه‌های بخش کشاورزی ایران منتشر شد
گزارش پژوهشی شناسایی یارانه‌های بخش کشاورزی ایران به همت اداره کل پژوهش مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده‌نگری منتشر شد.
واگذاری زمین در قالب قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت
یکصد و سی و نهمین نشست علمی-تخصصی با عنوان" واگذاری زمین در قالب قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت؛ چالش ها و توصیه های سیاستی " برگزار می‌شود.
غلبه نگاه "برد- برد" لازمه همراهی بخش خصوصی با پروژه‌های بخش عمومی است
در نشست مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده‌نگری مطرح شد: بایدها و نبایدهای مشارکت عمومی - خصوصی در کشور بررسی شد. چرا بخش خصوصی در مواردی تبدیل به کارمندان دولت می‌شوند؟ آیا همه پروژه‌های دولت امکان جذب مشارکت بخش خصوصی را دارد؟ مشارکت عمومی- خصوصی صرفاً به معنی مشارکت عمومی بعلاوه مشارکت خصوصی نیست، در آینده، دنیا حدود 6 تریلیون دلار سالانه  بودجه مالی برای تأمین زیرساخت‌ه ...
رئیس مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده‌نگری در سمت خود ابقا شد
بنا به پیشنهاد معاون اول رئیس‌جمهور و با حکم وزیر علوم تحقیقات و فناوری دکتر سید مهدی پاک ذات در سمت ریاست مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده‌نگری ابقا شد.
رویداد پل سرمایه‌گذاری لجستیک و حمل‌ونقل هوشمند برگزار شد
همکاری مشترک مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده‌نگری با مجموعه دانش‌بنیان وابسته به بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی رویدادی را با عنوان " پل سرمایه‌گذاری لجستیک و حمل‌ونقل هوشمند" برگزار کردند. 
کتاب برنامه‌ریزی، مسکن و زیرساخت برای روستاهای هوشمند منتشر شد
کتاب «برنامه‌ریزی، مسکن و زیرساخت برای روستاهای هوشمند» نوشتۀ همانتا دولوی، ری گرین و سالی دونوان با ترجمۀ دکتر علیرضا دربان آستانه و دکتر محمدرضا رضوانی، اعضای محترم هیئت‌علمی دانشگاه تهران، توسط انتشارات مرکز پژوهش‏‌‎های توسعه و آینده ‏نگری منتشر شد. ...
کتاب مقدمه‌ای بر مدل‎سازی عامل‌‌بنیان منتشر شد
کتاب «مقدمه‌ای بر مدل‎سازی عامل‌‌بنیان، با کاربرد آن در نظام‌های اجتماعی، اکولوژیکی و اجتماعی ـ اکولوژیکی» نوشتۀ مارکو یانسن و ترجمۀ دکتر امیر علم‌بیگی و دکتر بابک افقهی، توسط انتشارات مرکز پژوهش ‏های توسعه و آینده‏ نگری منتشر شد. ...
نشست بررسی الگوی مشارکت عمومی-خصوصی در توسعة سرزمین برگزار می شود
یکصد و سی و هشتمین نشست علمی-تخصصی با عنوان" الگوی مشارکت عمومی-خصوصی در توسعه سرزمین" برگزار می‌شود.
تولید بذر و نهال مقاوم و متناسب با اقلیم ایران، بهره وری بیشتر و کنترل قیمت تمام شده و مهار تورم در بخش کشاورزی با کمک دانش‌بنیان‌ها
در نشست علمی-تخصصی مرکز پژوهش­های توسعه و آینده­نگری مطرح شد: لزوم توجه به بخش تولید کشاورزی و اقتصادی کردن تولیدات کشاورزی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. بر اساس مدل‌های هواشناسی، سال آینده نیز همچون امسال در بخش گندم عملکرد خوبی خواهیم داشت.حمایت‌های آیت الله رئیسی از کشت و صنعت مغان این مجموعه را حفظ کرد. سیاست جوجه‌ریزی 130 میلیون قطعه ماهانه در عمل پاسخ داد. مرغدار ...
نقش موازنه تولید و مصرف محصولات کشاورزی در مهار تورّم بررسی می شود
یکصد و سی و هفتمین نشست علمی-تخصصی با عنوان" نقش موازنه تولید و مصرف محصولات کشاورزی در مهار تورّم" برگزار می‌شود.
نشست شورای پژوهشی با موضوع "مدیریت دارایی‌های عمومی؛ بررسی مولدسازی دارایی‌های غیرمنقول دولت" برگزار شد
به گزارش روابط عمومی مرکز، نشست شورای پژوهشی مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده‌نگری با عنوان "مدیریت دارایی‌های عمومی؛ بررسی مولدسازی دارایی‌های غیرمنقول دولت" با ارائه بهاره فهیمی، پژوهشگر گروه پژوهشی نظام‌های نوین برنامه‌ریزی، بودجه‌ریزی و مدل‌سازی این مرکز برگزار شد. ...
آفریقا و فرصت طلایی بازارهای جدید تجاری برای ایران
در نشست علمی-تخصصی مرکز مطرح شد: ورود ارز و افزایش اشتغال دو هدف اصلی مباحث اقتصادی در وزارت امور خارجه است، خانه‌های دانش‌بنیان‌ها و مأموریت ویژه سفارتخانه‌ها در قبال حمایت و بازاریابی از محصول 640 شرکت دانش‌بنیان داخلی. توجه ویژه به فرصت‌های تجاری ایران در نسبت با همسایگان، آمریکای لاتین، آسیای جنوب شرق و به خصوص آفریقا از اولویت‌های تجاری وزارت امور خارجه در د ...
نشست بررسی نقش روابـط بین الملل در مهار تورّم و رشد تولید برگزار می شود
یکصد و سی و ششمین نشست علمی-تخصصی با عنوان" نقش روابـط بین الملل در مهار تورّم و رشد تولید " برگزار می‌شود.
انبوه‌سازی در عین اختصاصی‌سازی مطالبه واقعی مردم در حوزه مسکن است
در نشست علمی-تخصصی مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده‌نگری مطرح شد: سیاست‌های توسعه‌ای کشور در بخش مسکن باید متناسب با شرایط انقلاب چهارم صنعتی صورت‌بندی شود. انبوه‌سازی در عین اختصاصی‌سازی نیاز واقعی مردم است.مردم ایران به لحاظ فرهنگی تمایلی به زندگی استیجاری ندارند.سیاست‌گذاری با چشمان باز در حوزه مسکن با استفاده از سامانه بر خط املاک انجام می شود.آمار جذاب از ...
فراخوان جذب نیرو
فراخوان جذب نیروی خدماتی در مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری اعلام شد
راهکارهای مواجهه با بحران تأمین مسکن بررسی می شود
یکصد و سی و پنجمین نشست علمی تخصصی، با عنوان" راهکارهای مواجهه با بحران تأمین مسکن " برگزار می‌شود.  
انتصاب مدیرکل حوزه ریاست و روابط عمومی مرکز
دکتر سید مهدی پاک ذات؛ رئیس مرکز طی حکمی امیرحسن خواجوی را به سمت مدیرکل حوزه ریاست و روابط عمومی مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری منصوب کرد.
گزارش پژوهشی تدوین نقشه راه جهت رفع موانع و سرعت بخشیدن به فرایند توسعه و اجرای سند توسعه سواحل مکران منتشر شد
به گزارش روابط عمومی مرکز، گزارش پژوهشی " تدوین نقشه راه جهت رفع موانع و سرعت بخشیدن به فرایند توسعه و  اجرای سند توسعه سواحل مکران" منتشر شد.
پیش‌بینی‌پذیری اقتصاد، مهم‌ترین شاخص در بهبود زیست بوم کسب‌وکار
در نشست علمی-تخصصی مرکز مطرح شد: پیچیدگی‌های محیط کسب‌وکار یک واقعیت به شمار می‌رود. دولت‌ها می‌بایست به تعهدات قبلی در محیط کسب‌وکار توجه ویژه داشته باشند. پیش‌بینی‌پذیری اقتصاد مهم‌ترین شاخص در بهبود زیست بوم کسب‌وکار است. غیررسمی شدن اقتصاد توسط واحدهای کوچک اقتصادی یک آسیب به‌حساب می‌آید. ...
نشست بررسی مختصات محیط کسب و کار اثربخش در رشد اقتصادی و کنترل تورم برگزار می شود
یکصد و سی و چهارمین نشست علمی-تخصصی با عنوان" مختصات محیط کسب و کار اثربخش در رشد اقتصادی و کنترل تورم؛ رویکردها و توصیه­ های سیاستی " برگزار می‌شود.
نشست شورای پژوهش با موضوع "پیاده‌سازی رویکرد مردمی‌سازی در اقتصاد" برگزار شد
نشست شورای پژوهشی مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده‌نگری با عنوان "پیاده‌سازی رویکرد مردمی‌سازی در اقتصاد" با ارائه خانم دکتر الهام وفایی، عضو هیئت‌علمی گروه توسعه امور بخشی و محیط زیست این مرکز برگزار شد.
به‌منظور تحقق توسعه متوازن، سند ملی آمایش سرزمین ملاک تخصیص منابع بودجه باشد نه تقسیمات کشوری
در نشست علمی-تخصصی مرکز مطرح شد: نظام بودجه‌ریزی باید مبتنی بر سند ملی آمایش سرزمین حرکت کند نه تقسیمات کشوری. رقابت ناسالم برای استان شدن مناطق و شهر شدن روستاها، ریشه در نظام تخصیص منابع و بودجه کشور بر مبنای تقسیمات کشوری دارد. دغدغه سیاست‌گذار در تقسیمات کشوری، توسعه مناطق کم‌برخوردار است. اصل وحدت حکمرانی ملی در عین پذیرش کثرت قومی و تنوع فرهنگی در ایران ملاک عملکرد تقسیمات کشو ...
نشست بررسی تحولات تقسیمات اداری،سیاسی کشور برگزار می شود
یکصد و سی و سومین نشست علمی-تخصصی با عنوان" تحولات تقسیمات اداری-سیاسی کشور؛ رویکردها و توصیه ­های سیاستی" برگزار می‌شود.
دو عضو حقیقی هیئت‌امنای مرکز منصوب شدند
بر اساس حکم صادره از جانب دکتر محمدعلی زلفی گل "وزیر علوم، تحقیقات و فناوری"؛ آقایان دکتر حمید پاداش و دکتر سیّد حمید پورمحمدی گِل سفیدی به‌عنوان اعضای حقیقی هیئت‌امنای مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده‌نگری منصوب شدند. ...
هم‌زمان با روز خبرنگار، پایگاه اطلاع‌رسانی سیویلیکا میزبان گزارش‌های پژوهشی مرکز شد
انتشار متن کامل بخش عمده‌ای از گزارش‌های پژوهشی مرکز، در تارنمای سیویلیکا، هم‌زمان با روز خبرنگار باهدف احترام به جریان آزاد اطلاعات و هم‌افزایی علمی با محوریت مباحث مربوط به توسعه و آینده ایران اسلامی.
توجه خاص به مثلث امنیت غذایی با استفاده از ابزار یارانه‌های بخش کشاورزی
در نشست علمی-تخصصی مرکز مطرح شد: در بحث امنیت غذایی یک مثلث با سه ضلع غذا، آب و انرژی وجود دارد که می‌بایست موردتوجه ویژه سیاست‌گذار قرار گیرد و تنظیم این مثلث یکی از مهم‌ترین اقدامات در طراحی و اجرای بسته‌های امنیت غذایی و تخصیص یارانه به شمار می‌رود. در کشور بیش از سی مورد یارانه در بخش کشاورزی با کارویژه‌های مختلف پرداخت می‌شود. باید به‌صورت جدی از خود بپ ...
نشست هدفمندسازی یارانه های تولید در بخش کشاورزی برگزار می‌شود
یکصد و سی و یکمین نشست علمی-تخصصی با عنوان" هدفمندسازی یارانه ­های تولید در بخش کشاورزی؛ چالش ­ها و توصیه ­های سیاستی" برگزار می‌شود.
بخش خصوصی کلید رشد اقتصادی در کشور های عضو بریکس
در نشست علمی و تخصصی مطرح شد: توجه ویژه به بخش خصوصی واقعی، رمز موفقیت تجاری برزیل و هند است.  بریکس فرصت تبادل نیروی انسانی متخصص را فراهم می‌کند. یک‌چهارم سرمایه جذب شده در عرصه بین‌المللی در سال اخیر سهم کشورهای حوزه بریکس بوده است. تقویت نهادهای بخش خصوصی، استارت‌آپ‌ها و لزوم پایش برنامه‌های توسعه رمز موفقیت رشد اقتصادی پایدار است. تجربه رشد اقتصادی کشورهای ب ...
نشست بررسی برنامۀ توسعۀ کشورهای عضو بریکس برگزار می شود
یکصد و سی و یکمین نشست علمی-تخصصی با عنوان" دلالت‌های موفقیت برنامۀ توسعۀ کشورهای عضو بریکس" برگزار می‌شود.
مرکز پژوهش ها در سوگ سید و سالار شهیدان و یاران وفاداراش گریست
مجلس عزاداری سید و سالار شهیدان و یاران باوفای حضرت به میزبانی مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری برگزار شد.
مهاجرت معکوس به روستاها، تهدید یا فرصت؟
در نشست علمی و تخصصی مطرح شد: در کشور به صورت میانگین هر پانزده روز یک روستا به شهر تبدیل می‌شود. پدیده مهاجرت معکوس که مورد استقبال مردم قرار گرفته است نیازمند برنامه ریزی و مدیریت دقیق است تا منابع محدود طبیعی، فرهنگی و زیستی روستاها مورد آسیب قرار نگیرد. مهاجرت بازنشستگی فرصتی مناسب به منظور توسعه همه‌جانبه روستایی به شمار می‌رود. ...
نشست نگرشی بر نظام فضایی جمعیت روستایی کشور برگزار می شود
یکصد و سی امین نشست علمی-تخصصی با عنوان" نگرشی بر نظام فضایی جمعیت روستایی کشور" برگزار می شود.
تغییر اقلیم، عامل اصلی هفتاد و پنج درصد از بلایای طبیعی در عرصه جهانی است
در این نشست مطرح شد: 75 درصد حوادث طبیعی در سطح جهان ریشه های آب و هوایی و اقلیمی دارند. بیش از ده هزار کانون گرد و غبار در حوزه دجله و فرات می توانند کشور را دچار گرد و غبارهای هزار ساله کنند. ارزش اقتصادی هر هکتار تالاب ساحلی 84 هزار دلار در سال است. استفاده از فناوری های هوش مصنوعی و پایش ورودی آب و وضعیت تالاب ها در دستور کار قرار دارد. بر اساس مطالعات دقیق و ده ساله خوشبختانه آلاینده رادیواکت ...
نشست فناوری های نو و مسئله گرد و غبار برگزار می شود
یکصد و بیست و نهمین نشست علمی-تخصصی با عنوان" نقش فناوری های نوآورانه در مقابله و مدیریت کانون های گرد و غبار " برگزار می شود.
تثبیت نرخ ارز موجب جهش های ارزی در آینده خواهد شد
در نشست علمی و تخصصی مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری مطرح شد: در مسئله تثبیت نرخ ارز هیچ چوب جادویی وجود ندارد. با تثبیت نرخ ورودی فروش نفت به اقتصاد کشور می توان نوسانات ارزی و نقدینگی را کنترل کرد.
نشست "آسیب پذیری های نظام ارزی کشور" برگزار می شود
یکصد و بیست و هشتمین نشست علمی-تخصصی با عنوان" آسیب پذیری های نظام ارزی کشور؛ چالش‌ها و توصیه‌های سیاستی" برگزار می شود.
عید ولایت در مرکز برگزار شد
آئین گرامیداشت "عید غدیر خم و عید ولایت" با سخنرانی دکتر سید مهدی پاک ذات و با حضور معاون، مدیران، پژوهشگران و همکاران در سالن یاس مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری برگزار شد.
هوش مصنوعی علاوه بر پیش بینی در حوزه اقتصاد، نقش مخرب عامل انسانی در اقتصاد را کاهش می دهد
در نشست علمی مطرح شد: باید از ذوق زدگی در استفاده از هوش مصنوعی پرهیز شود، دیتا (داده)های تمیز پیش نیاز استفاده از هوش مصنوعی است. هوش مصنوعی می تواند در تخصیص ارز کشور مورد استفاده باشد. هوش مصنوعی پدیده "خالی فروشی" در زمینه تخصیص ارز را از میان می برد و تقلب و نقش مخرب عامل انسانی را به حداقل می رساند. لزوم توجه به رهنمون های نهاد بین المللی "هیئت پایداری مالی" در نحوه استفاده از ابزار هوش مصنو ...
نشست نقش هوش مصنوعی در توسعه نظام مالی و بودجه ریزی برگزار می شود
یکصد و بیست و هفتمین نشست علمی-تخصصی با عنوان" نقش هوش مصنوعی در توسعه نظام مالی و بودجه­ ریزی؛ چالش‌ها و توصیه‌های سیاستی" برگزار می شود.
ارتقاء رتبه ایران در گزارش 2023 شاخص تاب آوری جهانی با وجود شرایط تحریمی
    یکی از مهمترین معیار های ارزیابی و تعیین کیفیت نظام توسعه در کشور ها، جایگاه وضعیت رتبه شاخص های توسعه در سطح بین المللی است.
آموزشِ نظام مالیه عمومی، کلید طلایی اصلاح ساختار بودجه
در نشست علمی و تخصصی مرکز مطرح شد: باید حذف کامل تمام ردیف های نشان دار را در اولویت اول قرار گیرد. باید به کارکنان خزانه و بودجه و به فن آوری اطلاعات، مفاهیم مالیه عمومی آموزش داده شود. کارکنان منتخب مالیه عمومی می بایست بتوانند داده ها را تجزیه و تحلیل کنند تا در تصمیم گیری اقتصادی مفید واقع شود و کارکنان دولت برای استخراج اطلاعات از سیستم یکپارچه مدیریت اطلاعات مالی دولت باید آشنایی کامل به مفا ...
پارک علم و فناوری اطلاعات پردیس میزبان مرکز بود
بازدید رئیس، مدیران و پژوهشگران مرکز از پارک علم و فناوری اطلاعات پردیس صورت گرفت.
برنامه هفتم از منظـر مدیریت مالیۀ عمومی بررسی می شود
یکصد و بیست و ششمین نشست علمی-تخصصی با عنوان" برنامه هفتم از منظـر مدیریت مالیۀ عمومی(PFM)؛ چالش‌ها و توصیه‌های سیاستی" برگزار می شود.
خودکفایی واقعی و تامین امنیت غذایی تنها راه است یک انتخاب نیست
در نشست علمی و تخصصی مرکز مطرح شد: باید به چهار رکن امنیت غذایی توجه ویژه شود، بر اساس مدل ها و پیش بینی ها تا سال 2050 هیچ کشوری صادر کننده مواد غذایی نخواهد بود، لذا راهی به غیر از خودکفایی و تغییر الگوی مصرف نداریم. سهم پنج میلیاردی بخش کشاورزی در سبد صادرات کشور، یازده کمپانی بین المللی غذای دنیا را تامین می کند. تغییرات مدیریتی، عدم توجه به اسناد بالا دستی، روزمره­گی و عدم توجه به بخش خصو ...
بازدید رئیس مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری از منطقه آزاد ماکو
سید مهدی پاک ذات ضمن بازدید از منطقه آزاد ماکو گفت: مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری با توجه به نقش منطقه آزاد ماکو در توسعه تجارت ملی در حوزه قفقاز و اوراسیا مطالعات و پژوهش های لازم را در این خصوص در دستور کار قرار خواهد داد. ...
پایگاه بین المللی DOAJ میزبان مقالات فصلنامه مرکز شد
تمامی مقالات فصلنامه پژوهش های برنامه و توسعه در پایگاه بین المللی DOAJ نمایه سازی شد.
سیزدهمین شماره فصلنامه مرکز منتشر شد
سیزدهمین شماره از فصلنامه پژوهش های برنامه و توسعه با شش مقاله علمی و پژوهشی منتشر شد.
نشست" چالش های موجود و روند آینده بخش کشاورزی در ایران" برگزار می شود
یکصد و بیست و پنجمین نشست علمی-تخصصی با عنوان" چالش های موجود و روند آینده بخش کشاورزی در ایران" برگزار می شود.
گزارش پژوهشی مروری بر چالش ها و فرصت های ترانزیت در ایران منتشر شد
به گزارش روابط عمومی مرکز، گزارش پژوهشی " مروری بر چالش ها و فرصت های ترانزیت در ایران" منتشر شد.
شجاعت مدیریتی، پیش نیاز رفع چالش ناترازی بانک ها
در نشست علمی-تخصصی مطرح شد: تعریف درست از مفهوم بانک، انجماد زدایی از منابع و رقابت پذیری بهره­ورانه شبکه بانکی، پیش نیاز رفع ناترازی نظام بانکی است. تحقق صندوق سرمایه خصوصی (PE) می تواند عبور از بانک ناتراز به بانک مولد و سود ده را محقق کند. در رفع ناترازی بانک ها نیازمند منابع تازه و شجاعت مدیریتی هستیم و باید بدانیم در اقتصاد، تصمیم بدون هزینه نمی توان گرفت، اما بدترین تصمیم زمانی است که عم ...
گزارش پژوهشی برآورد ظرفیت مالیات بر درآمد اجاره واحدهای مسکونی و خانه های خالی در سال 1401 منتشر شد
به گزارش روابط عمومی مرکز، گزارش پژوهشی "برآورد ظرفیت مالیات بر درآمد اجاره واحدهای مسکونی و خانه های خالی در سال 1401" منتشر شد.
رفع چالش ناترازی بانک ها چگونه ممکن است؟
یکصد و بیست و چهارمین نشست علمی-تخصصی با عنوان" ناترازی بانک ­ها؛ چالش­ ها و توصیه­ های سیاستی (2)" برگزار می شود.
گزارش پژوهشی تحلیل وضعیت بخش کشاورزی و منابع طبیعی در لایحه بودجه سال 1402 منتشر شد
به گزارش روابط عمومی مرکز، گزارش پژوهشی " تحلیل وضعیت  بخش کشاورزی و منابع طبیعی در لایحه بودجه سال 1402 " منتشر شد.
نمایشگاه "تازه های کتابخانه مرکز" راه اندازی شد
نمایشگاه یک هفته ای آشنایی با "تازه های کتابخانه مرکز" با معرفی بیش از یکصد عنوان کتاب تازه خریداری شده توسط دفتر نشر منابع علمی مرکز دایر شد.
گزارش پژوهشی بررسی تطبیقی انسداد مرزی در کشورهای منتخب و ایران منتشر شد
به گزارش روابط عمومی مرکز، گزارش پژوهشی " بررسی تطبیقی انسداد مرزی در کشورهای منتخب و ایران " منتشر شد.
راه کارهای واقعی در مولد سازی اموال دولت
در فروش اموال دولت، روش های مزایده را باید تغییر داد، سامانه سادا (سامانه اموال دستگاه های اجرایی) در ثبت اموال دولت موفق عمل کرده است. نوع نگاه به مولدسازی، نباید صرفاً رافع کسری بودجه باشد. تدوین استانداردهای خدمات عمومی و بهای تمام شده خدمات، پیش نیاز مولدسازی درست در کشور است. آیا 100 همت پیش بینی منابع حاصل از مولدسازی در بودجه امسال محقق می شود؟ ...
گزارش پژوهشی مالیات بر تراکنش بانکی منتشر شد
به گزارش روابط عمومی مرکز، گزارش پژوهشی " مالیات بر تراکنش بانکی " منتشر شد.
نشست مولدسازی دارائی‌های دولت برگزار می شود
یکصد و بیست و سومین نشست علمی-تخصصی با عنوان" مولدسازی دارائی‌های دولت؛ فرصت‌ها و تهدیدها" برگزار می شود.
مناطق آزاد، فرصت و یا تهدید؟
در نشست علمی و تخصصی مطرح شد: نقش مناطق آزاد در جی دی پی کشور باید مشخص شود. عدم ثبات قوانین سهم مهلک سرمایه گذاری در مناطق آزاد است. نگاه منفی به کار کرد مناطق آزاد در کشور وجود دارد. مسئله حکمرانی در مناطق آزاد باید یکبار برای همیشه حل شود. عدم حمایت کافی و موثر، متناسب نبودن ابزار و اهداف، استفاده رانتی از مناطق آزاد، نداشتن استقلال مالی و اداری، تزلزل مدیریتی در مناطق آزاد و از همه مهمتر سنگ ا ...
جشن ولادت امام رضا(ع) در مرکز برگزار شد
آئین گرامی داشت دهه کرامت و جشن ولادت حضرت امام رضا(ع) با حضور ریاست، معاون، مدیران ستادی، پژوهشگران و همکاران مرکز برگزار شد.
نشست نقش مناطق آزاد در رشد اقتصادی و توسعه سرزمین برگزار می شود
یکصد و بیست و دومین نشست علمی-تخصصی با عنوان" نقش مناطق آزاد تجاری-صنعتی در رشد اقتصادی و توسعه سرزمین؛ موانع و راهکارهای عملیاتی " برگزار می شود.
انتخاب راهبرد اشتباه پدیده بانکداری مخرب را به همراه داشته است
اشتباهات راهبردی در نظام بانکی کشور طی دهه های پیش،  پدیده بانکداری مخرب را به وجود آورده است. بانک های ناتراز نباید تسهیلات بانکی بدهند و فقط اجازه خرید اوراق داشته باشند. بانک های ناتراز به صورت مخرب اقتصاد عمل می کنند. عملکرد بانک های خصوصی در اقتصاد کشور مخرب بوده است و ناترازی بانک ها یک پدیده تاریخی است. طولانی ترین دوره تورم تاریخ را تجربه کرده ایم و ماجرای بانکی که از آغازین روز فعالی ...
مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری و اندیشکده حکمرانی شریف سند همکاری امضا کردند
امضای تفاهم نامه همکاری فی مابین مرکز پژوهش های توسعه وآینده نگری و اندیشکده حکمرانی شریف با کارویژه کمک به توسعه مباحث علمی  مرتبط به ترانزیت کشور.
رقابت پذیری همکارانه، راهبرد اصلی سند ملی آمایش سرزمین در حل تعارضات بخشی است
در نشست معرفی یک کتاب و یک سند ملی مطرح شد: لزوم شناخت راهبرد دشمن در مقابله با دستاوردهای انقلاب اسلامی، سند ملی آمایش سرزمین به نوعی "رقابت پذیری، همکارانه" بین تمامی سطوح  پیگیری می کند  و این نگاه در مقابل دیدگاه بخشی نگر ایستاده است. رقابت پذیری همکارانه، نوآوری های منطقه ای را شکوفا می کند. ...
معرفی یک کتاب و یک سند ملی در آخرین روز نمایشگاه کتاب تهران
غرفه مرکز در آخرین روز نمایشگاه کتاب تهران با نشست نقد و بررسی کتاب "کارنامه منتشر نشده" و تبیین "سند ملی آمایش سرزمین" به کار خود در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران پایان خواهد داد.
ناترازی بانک ها؛ چالش ها و توصیه های سیاستی بررسی می شود
یکصد و بیست و یکمین نشست علمی-تخصصی با عنوان" ناترازی  ؛ چالش­ ها و توصیه­ های سیاستی" برگزار می شود.
بازدید معاون اجرایی رئیس جمهور از غرفه مرکز
محسن منصوری معاون اجرایی رئیس جمهور از غرفه مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده نگری در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران بازدید کرد.
تقدیر جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران از مطالعات آمایش سرزمین
سردار علی فدوی ضمن بازید از غرفه مرکز، مطالعات آمایش سرزمین مرکز را کاری خاص دانست و از پژوهشگران مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری تقدیر کرد.
اقتصاد رفتاری و لزوم راه اندازی آزمایشگاه سیاستی در عرصه اقتصاد کشور
نشست بررسی کتاب علوم رفتاری و سیاستگذاری عمومی با دکتر جواد عرب یارمحمدی دانش آموخته اقتصاد، دکتر جواد توکلی رئیس پژوهشگاه امور اقتصادی و دکتر محسن محمودی دانش آموخته علوم سیاسی با تاکید بر راه اندازی  و تقویت جایگاه آزمایشگاه سیاستی برگزار شد. ...
رکورد بازدید از غرفه مرکز شکسته شد
بر اساس اعلام مسئولین غرفه  همزمان با استقبال کم سابقه مردم از نمایشگاه کتاب تهران، رکورد پیام های مردمی در دیوار" آینده ایران از نگاه من" شکسته شد.
استقبال نمایندگان مجلس شورای اسلامی از کتاب بودجه ریزی در آثار کهن
حجت‌الاسلام‌والمسلمین مرتضی آقاتهران و بیژن نوباوه دو تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی ضمن آشنایی با کتاب بودجه ریزی در آثار کهن خواستار ارائه محتوای این اثر در کمیسیون های مربوطه مجلس شورای اسلامی شدند.
گشودن رازهای نظام بودجه ریزی کهن در ایران زمین با ترجمه زبان سیاق
در نشست بررسی کتاب مجموعه اسناد بودجه ریزی کهن مطرح شد: بودجه کشور در دوره طلایی میرزا تقی خان امیر کبیر با تراز مثبت مواجه بود. زبان سیاق و دشواری های شناخت تجربه حکمرانی دیوانی در ایران. مجموعه ده جلدی حاضر با ترجمه زبان سیاق آغازگر مطالعات و پژوهش ها در نظام بودجه ریزی کهن کشور  به شمار می رود و این امر آشنایی محققین با رازهای حکمرانی در ممالک محروسه را ممکن می کند. ...
پیشنهاد همکاری در خصوص کمک در زمینه تدوین سند آمایش کتابخانه های سراسر کشور
 مهدی رمضانی دبیر کل نهاد کتابخانه ها: مرکز با توجه به تجربیات خود در زمینه تدوین اسناد پشتیبان سند ملی آمایش سرزمین، می تواند در تدوین سند آمایش کتابخانه ها به این نهاد فرهنگی کمک کند.
نشست بررسی کتاب “اسناد تاریخ کهن بودجه ریزی در ایران” برگزار می شود
نشست نقد و بررسی "کتاب اسناد تاریخ کهن بودجه ریزی در ایران" با حضور نویسندگان این اثر مطالعاتی، پژوهشی و تاریخی به صورت حضوری و مجازی برگزار می شود.
کتابی که خواندن و عمل به آن، حلِ بخشی از مسئله تورم کشور را به همراه دارد
در نشست نقد و بررسی کتاب اصلاح ساختاری بودجه اشاره شد: این کتاب به منظور اجرا شدن نوشته شده است. یکی از ریشه های تورم کسری بودجه است که این کتاب به اصلاحات ساختاری بودجه به منظور ریشه کن کردن تورم و توزیع عادلانه توجه ویژه ای دارد و با پرژوه های مطرح شده در این کتاب میتوان اصلاح ساختار بودجه را برای کشور به ارمغان بیاوریم. ...
فتح قله های افتخار با رمز هم دلی، هم افزایی و هم گرایی
امیر دریادار ایرانی فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در پیامی برای غرفه مرکز نوشت: آینده جمهوری اسلامی ایران ایستادن در قله های افتخار است؛ که حتما با هم دلی، هم افزایی و هم گرایی و به ویژه به دست جوانان کشورم رقم خواهد خورد. ...
نشست بررسی "اصلاحات ساختاری بودجه" برگزار می شود
نشست نقد و بررسی "کتاب اصلاحات ساختاری بودجه، از چارچوب نظری و سیاستی تا روایت تاریخی" با حضور نویسندگان این اثر پژوهشی و تاریخی برگزار می شود.
تلاش برای توسعه ایران پایانی ندارد
در نشست نقد و بررسی کتاب هفتاد سال برنامه ریزی در ایران مطرح شد: بررسی کتابی که مبنای تدوین مطالعات برنامه هفتم توسعه کشور شده است و باید بدانیم اندیشه و تلاش برای توسعه ایران پایان ندارد.
تعمیق روابط فرهنگی برای ایران آینده
جمعه پر رفت‌ وآمد غرفه مرکز؛ اعلام آمادگی انتشارات علمی و فرهنگی به منظور برقراری مراودات فرهنگی متقابل با مرکز پژوهش‌های توسعه و استقبال مخاطبین از دیوار "ایران آینده از نگاه من".
نگاه اهالی کتاب به آینده ایران
گزارش روز دوم نمایشگاه  (از نگاه مخاطبان به آیندۀ  ایران تا لزوم آشنایی بیشتر افکار عمومی با کارویژه‌های مرکز)
کتاب هفتاد سال توسعه در ایران نقد و بررسی می شود
نشست نقد و بررسی کتاب "هفتاد سال توسعه در ایران؛ آسیب ها و چالش ها" با حضور نویسندگان و منتقدین برگزار می شود.
آرامش غرفه مرکز در زمان طوفان تهران
گزارش روز ابتدایی غرفه مرکز در روزی که طوفان اجرای برنامه افتتاحیه نمایشگاه را با تاخیر مواجه کرد.
راهبردهای واکنشی در تلفات جاده ای راه گشا نیست
در نشست علمی تخصصی مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری مطرح شد: تعدد دستگاه های موجود موازی موثر بودن مدیریت و تصمیمات را با مشکل مواجه کرده است. باید سراغ آینده جدیدی برویم. راهبردهای واکنشی در تلفات جاده ای راه گشا نیست. آمار بیست هزار تلفات جاده ای دو برابر میانگین جهانی است. ...
حضور انتشارات مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده‌نگری در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران
انتشارات مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده‌نگری با شعار "مطالعه مفید، پژوهش اثرگذار" در سی‌وچهارمین دوره نمایشگاه بین‎‌المللی کتاب تهران حضور پیدا می کند.
راهکارها و سیاست های کاهش تلفات جاده ای بررسی می شود
یکصد و بیستمین نشست علمی-تخصصی با عنوان" کاهش تلفات جاده­ای؛ راه­کارها و سیاست­ها " برگزار می شود.
آموزش و پرورش خشت اول در توسعه ایران است
در نشست علمی-تخصصی مطرح شد: در حوزه اقتصاد باید با ارائه فرمول های جدید کشور را به توسعه رساند! کشور نیاز به یک بازتعریف و بازاندیشی در حوزه اقتصاد دارد که فرمول های موجود پاسخگوی نیاز اقتصادی کشور نیست. آموزش و پرورش آجر ابتدایی توسعه است. تغییر ماموریت برخی از دستگاه های سیاست گذار در حوزه های مختلف به ویژه قیمت گذاری ضرورری است. ...
دورۀ آموزشی آشنایی با ساختار نظام اداری برگزار شد
دورۀ آموزش یک روزه آشنایی با ساختار نظام اداری کشور مخصوص کارکنان مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری برگزار شد.
نقش توسعه کسب و کار و کارآفرینی در رشد تولید بررسی می شود
یکصد و نوزدهمین نشست علمی-تخصصی با عنوان" نقش توسعه کسب و کار و کارآفرینی در رشد تولید؛ چالش­ ها و توصیه­ های سیاستی" برگزار می شود.
چارچوب همکاری برنامه پنج ساله مشترک سازمان ملل متحد با ایران بررسی شد
چارچوب همکاری برنامه پنج ساله مشترک سازمان ملل متحد با ایران (2023-2027) در نشست شورای پژوهش مرکز بحث و بررسی شد.
گزارش پژوهشی آسیب‌پذیری اقتصادی و تاب‌آوری اقتصاد منتشر شد
به گزارش روابط عمومی مرکز، گزارش پژوهشی " آسیب‌پذیری اقتصادی و تاب‌آوری اقتصاد " منتشر شد.
هشت عنوان مقاله پژوهشی مجوز انتشار گرفت
در جریان دوازدهمین جلسه هیئت تحریریۀ فصلنامۀ پژوهش های برنامه و توسعه، هشت عنوان مقاله پژوهشی مجوز علمی لازم جهت انتشار در فصلنامۀ پژوهش های برنامه و توسعه را گرفت.
مشارکت فعال و نقش پذیری تعاونی ها برای غلبه بر بحران مسکن
در نشست علمی-تخصصی مطرح شد: بخش تعاونی با ساخت بیش از هشتصد هزار واحد مسکونی در طرح مسکن مهر در طول شش سال عملکرد درخشانی داشت، ایجاد جاذبه برای سرمایه گذاران و سیاست گذاری درست از هر اقدامی مهمتر است. مدل توسعه منطقه 22 تهران می تواند مبنای عمل ورود سرمایه گذاران به ساخت مسکن باشد. عدم ثبات در بازار مهمترین عامل اختلاف در تعاونی هاست. ابر بحران مسکن با حضور تعاونی ها قابل کنترل خواهد بود. ...
نقش تعاونی ها در تولید مسکن بررسی می شود
یکصد و هجدهمین نشست علمی-تخصصی با عنوان"نقش تعاون در رشد تولید و ساخت انبوه مسکن (چالش ها و توصیه های سیاستی)" برگزار می شود.
گزارش بررسی برنامه ‏های تولید و اشتغال ذیل تبصره 18 قوانین بودجه‏ سنواتی با تأکید بر لایحه بودجه سال 1402 کل کشور منتشر شد
به گزارش روابط عمومی مرکز، گزارش پژوهشی " بررسی برنامه‏ های تولید و اشتغال ذیل تبصره 18 قوانین بودجه‏ سنواتی با تأکید بر لایحه بودجه سال 1402 کل کشور" منتشر شد.
مارپیچ حقوق و تورم از افسانه تا واقعیت
در نشست علمی و تخصصی مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری سازمان برنامه و بودجه کشور مطرح شد: مارپیچ حقوق و تورم، افسانه ای که کارفرمایان ساخته اند!  میزان تاثیرگذاری افزایش حقوق سال 1401 بر تورم آن سال، تنها سه درصد بوده است. چرا گزارش های کارشناسی نتایج حقوق دستمزد در دو سال اخیر منتشر نشده است؟ لزوم باز طراحی نظام پرداخت بخش عمومی کشور نزدیک شده به تله معیشتی و لزوم توجه فوری به کاهش تورم و ر ...
کسب مقام برتر مرکز در میان 159 اندیشکده
بر اساس اعلام سالنامه جامعه اندیشکده ها، مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری در بخش های مختلف رتبه برتر مراکز علمی را در میان 159 اندیشکده، پژوهشگاه و مراکز علمی به دست آورد.
امضای تفاهم نامه با هدف اعتلای فصلنامه علمی مرکز
آئین امضای تفاهم نامه فصلنامه پژوهش های برنامه و توسعه و انجمن علمی جغرافیا و برنامه ریزی روستایی ایران با هدف اعتلای علمی به فصلنامه پژوهش ها و برنامه ریزی و توسعه برگزار شد.
دکتر علی درویشی به سمت سرپرست دفتر پژوهش و کاربست یافته های پژوهشی مرکز منصوب شد
دکتر سید مهدی پاک ذات؛ رئیس مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری، طی حکمی دکتر علی درویشی را که پیش از این سرپرست گروه علمی نظام های نوین برنامه ریزی، بودجه ریزی و مدل سازی بود به سمت سرپرست دفتر خدمات پژوهشی مرکز منصوب کرد.
متن حکم دکتر داود منظور معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور
دکتر ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور در حکمی دکتر داود منظور را به‌سمت رئیس سازمان برنامه‌ و بودجه منصوب و ماموریت‌های رئیس جدید سازمان برنامه و بودجه را نیز ابلاغ کرد.
تعادل حقوق و تورم چگونه ممکن است؟
یکصد و هفدهمین نشست علمی-تخصصی با عنوان"مرز تعادل میان نرخ حقوق و دستمزد و تورم اقتصادی کشور" برگزار می شود.
دکتر "داود منظور" رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور شد
دکترداود منظور که پیش از این رییس سازمان امور مالیاتی کشور بود، اکنون به عنوان معاون رییس جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه منصوب شد.
رفع ناترازی ها کلید رفع تورم
در نشست علمی و تخصصی مرکز مطرح شد: موتور های تولید تورم توسط بانک ها 24 ساعته در حال حرکت هستند، ناترازی های موجود ریشه تورم های موجود هستند. اصلاح هسته تورم اقدامی دشوار است که نیازمند کنترل انتظارت تورمی است. اقتصاد ایران درگیر کاهش تقاضا شده است و نیز اقتصاد ایران برای نخستین بار شاهد امتداد پنج ساله تورم بالا است. ...
گزارش تحلیلی تبیینی محیط زیست در لایحه بودجه سال 1402 منتشر شد
به گزارش روابط عمومی مرکز، گزارش تحلیلی " تبیینی محیط زیست در لایحه بودجه سال 1402" منتشر شد.
نشست علمی بررسی باید ها و نبایدهای مهار توّرم و رشد تولید برگزار می شود
همزمان با آغاز سال جدید و هم راستا با شعار سال 1402، یکصد و شانزدهمین نشست علمی-تخصصی با عنوان" مهار توّرم و رشد تولید؛ بایدها و نبایدها " برگزار می شود.
گزارش پژوهشی مفهوم مالیات و عدالت مالیاتی در ادبیات اقتصاد مالیاتی منتشر شد
به گزارش روابط عمومی مرکز، گزارش پژوهشی " مفهوم مالیات و عدالت مالیاتی در ادبیات اقتصاد مالیاتی با تأکید برضرورت حل  مسئله  فرار مالیاتی و اجتناب مالیاتی در برنامه  هفتم  توسعه " منتشر شد.
تاثیر گذاری واقعی در امر تصمیم سازی، راهبرد سال آینده مرکز خواهد بود
آئین پاسداشت فرا رسیدن بهار، با حضور ریاست و همکاران مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری برگزار شد. در این مراسم دکتر سید مهدی پاک ذات "ریاست مرکز"، تاثیر گذاری واقعی در امر تصمیم سازی کشور را راهبرد سال آینده مرکز دانست.
غذای 18 میلیون نفر در سال به عنوان ضایعات بخش کشاورزی در زنجیره های تامین مختلف از بین می رود، یافتن راه حل بی نیازی کشور از واردات نهاده های دامی با استفاده از ظرفیت داخلی
در نشست علمی تخصصی مرکز مطرح شد: ضایعات بخش کشاورزی در زنجیره­های مختلف موجود در کشور معادل تامین غذای 18 میلیون نفر است، کنترل و استفاده از روش های دانش بنیان در غنی سازی غذایی ضایعات بخش کشاورزی می تواند کشور را از واردات نهاده­های دامی بی نیاز کند. 75 الی 80 درصد هزینه های واحدهای تولیدی دامی مربوط به تامین خوراک دام است، استفاده از روش های جدید در بهره وری ضایعات بخش کشاورزی در زمینه ت ...
نشست نقش شرکت های دانش بنیان در امنیت غذایی برگزار می شود
یکصد و پانزدهمین نشست علمی-تخصصی با عنوان" نقش شرکت­های دانش بنیان در امنیت غذایی (بررسی خوراک دام)" برگزار می شود.
دبیر خانه همایش ملی آمایش سرزمین اعلام موجودیت کرد
در سالگرد تصویب و ابلاغ سند ملی آمایش سرزمین، شورای سیاستگذاری همایش آمایش سرزمین تشکیل جلسه داد و دبیرخانه همایش ملی آمایش سرزمین اعلام موجودیت کرد.
همکاران مرکز با کاشت دو اصل نهال، هفته منابع طبیعی را گرامی داشتند
همزمان با هفته منابع طبیعی دو اصل نهال در مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری کاشته شد.
همه چیز در خصوص اصلاح ساختار نظام بودجه ریزی در ایران
در جریان برگزاری پیش سمینار و نشست جمع بندی علمی" نخستین همایش بهبود روند بودجه ریزی در ایران"، گام های واقعی اصلاح بودجه ریزی درایران به بحث و بررسی نقادانه گذاشته شد.
کارگاه "یارانه ها و خط مشی های حمایتی و رفاهی" برگزار می شود
پنجمین کارگاه تخصصی از سلسله کارگاه های "همایش بهبود روند بودجه  ریزی در ایران" با عنوان" یارانه ها و خط مشی های حمایتی و رفاهی، نگاهی به قوانین" برگزار می شود.
بزرگی دولت و نگاه بخشی نمایندگان مجلس دو عامل بازدارنده تدوین بودجه کارآمد است
در نشست علمی و تخصصی مطرح شد: ابلاغ سیاست های کلی در خصوص بودجه می تواند به ساماندهی مشکلات و  رفع کاستی های قانونی در خصوص نقش مجلس و دولت در نسبت با بودجه پایان دهد. بودجه یک بحث پیچیده و چند لایه است که باید به همه تاثیرات آن توجه کرد. بزرگی دولت به پیچیدگی بودجه منجر شده است. نگاه بخشی نمایندگان بلای جان بودجه های سنواتی است. ...
نشست بررسی نقش مجلس شورای اسلامی در اصلاح بودجه سنواتی برگزار می شود
یکصد و چهاردمین نشست علمی-تخصصی با موضوع "دامنه اختیارات مجلس شورای اسلامی در اصلاح لوایح بودجه سنواتی"، برگزار می شود.
پژوهشگاه هواشناسی همراه توسعه و آینده نگری می شود
به گزارش روابط عمومی مرکز، در نشستی که با حضور مهدی رهنما "رئیس پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو کشور"، سید مهدی پاک ذات "رئیس مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری سازمان برنامه و بودجه کشور" و با حضور معاونین و مدیران دو مجموعه که به میزبانی مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری برگزار شد، موارد مشترک همکاری فی مابین مورد بحث و بررسی قرار گرفت. ...
کارگاه فرصت ها و تهدید های فین تک و رگ تک در نظارت مالی برگزار می شود
چهارمین کارگاه تخصصی از سلسله کارگاه­های "همایش بهبود روند بودجه ­ریزی در ایران؛ حکمرانی بودجه از تفریغ تا تدوین" با عنوان"فرصت ها و تهدید های فین تک و رگ تک در نظارت مالی " برگزار می شود
کارگاه رابطه ارزی دولت و نظام بانکی در لایحه بودجه سال 1402 برگزار می شود
سومین کارگاه تخصصی از سلسله کارگاه­های "همایش بهبود روند بودجه ­ریزی در ایران؛ حکمرانی بودجه از تفریغ تا تدوین" با عنوان"رابطه ارزی دولت و نظام بانکی در لایحه بودجه سال 1402" برگزار می شود.
داده کاوی، ابزار فناورانه ای در خدمت نظارت و اجرای بودجه
در نشست علمی-تخصصی مطرح شد: کنترل به موقع و صحیح باعث می شود اگر در سیستم مشکل و مسئله ای وجود داشته باشد، با فوریت برای رفع آن مشکلات اقدام صورت گیرد. با استفاده از دیتا ماینینگ می توان به روابط پنهان داده های مالی دست پیدا کرد. تنّوع و تکثّر دیتا، مدیر را  با نوعی از حواس پرتی و عدم تمرکز مواجه می کند. حسابرس امین، حلقه وصل ورود اطلاعات اولیهء صحیح به سیستم می­باشد. ...
یکصد‌‌ و ششمین نشست علمی-تخصصی با عنوان همه چیز درباره بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد برگزار شد
در نشست علمی و تخصصی مطرح شد: بودجه­ ریزی مبتنی بر عملکرد منجر به استفاده بهینه از منابع، افزایش بهره وری، برقراری ارتباط میان اهداف راهبردی و برنامه ­های عملیاتی و ایجاد شفافیت و پاسخ­گویی می­شود. / بودجه­ ریزی مبتنی بر عملکرد تنها مخصوص سازمان برنامه و بودجه کشور نیست بلکه به عنوان یک روش مدیریتی بهینه، مربوط به همه دستگاه­ های کشور است و باید آن را عملیاتی کنند.  ...
کالای عمومی و گران قیمتی مثل آب، نیازمند مدل حکمروایی مطلوب و همراهی همگانی است
در نشست علمی تخصصی مرکز مطرح شد: مدل های بومی و تمدنی حفظ منابع آبی باید در برنامه هفتم توسعه مورد توجه ویژه قرار گیرند. حکم روایی در زمینه آب مشکل اصلی زاینده رود است. ما نباید برای منابع غیر موجود آبی نیاز واقعی ایجاد کنیم. آب به عنوان یک کالای عمومی گران قیمت باید مورد توجه یک کنش عمومی قرار گیرد. کشور در آستانه ورود به تنش مزمن آبی است. ...
گزارش پژوهشی الگوی «زیست شهر»های نوین مولد، پیشران حرکت به سوی شهرسازی اسلامی منتشر شد
به گزارش روابط عمومی مرکز، گزارش پژوهشی الگوی «زیست شهر»های نوین مولد، پیشران حرکت به سوی شهرسازی اسلامی منتشر شد. در خلاصه مدیریتی این کتاب می خوانیم: نظام کالبدی یکی از ساختارهای پنج‌گانه توسعه کشور محسوب می‌شود. به همین منظور، ششمین ایده از سلسله رویدادهای ایده‌پروری در مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده‌نگری با عنوان «الگوی زیست‌شهرهای نوین مولد، پیشر ...
یکصد و دوازدهمین نشست علمی تخصصی با عنوان رویای تازه شهرسازی ایرانی اسلامی، نیاز کشور است برگزار شد
در نشست تخصصی مرکز مطرح شد: نیازمند یک رویای تازه ایرانی اسلامی در شهر سازی هستیم که مبتنی بر سلول خانواده و زیست بوم ایران طرح ریزی شود. اندازه گیری سرمایه اجتماعی در هر جامعه ای بسیار مهم و حیاتی است. در واقع با کم شدن سرمایه اجتماعی جوامع پاره پاره می شوند. مجالس روضه خوانی و صندوق های قرض الحسنه محلات نمونه ای از کارکرد اجتماعی جوامع محلی ما است. ...
مراسم تقدیر از نفرات برتر مسابقات ورزشی ایام الله دهه فجر انقلاب اسلامی
مراسم اهدای جوایز برندگان مسابقات ورزشی دهه فجرانقلاب اسلامی  و آئین پاسداشت عید مبعث در سالن یاس مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری برگزار شد.
نشست بررسی زیرساخت‌های اجتماعی و فرهنگی شهرهای جدید برگزار می شود
یکصد و دوازدهمین نشست علمی-تخصصی  مرکز با عنوان "زیرساخت‌های اجتماعی و فرهنگی شهرهای جدید؛ چالش‌ها و توصیه‌های سیاستی" برگزار می شود.
نشست شورای سیاستگذاری همایش در حضور ریاست دیوان محاسبات کشور برگزار شد
آئین رونمایی از سلسله کارگاه ها و نشست های علمی-تخصصی همایش درحضور دکتر دستغیب رئیس دیوان محاسبات کشور و اعضای شورای سیاستگذاری همایش اصلاح روند بودجه ریزی در ایران برگزار شد.
فراخوان هم اندیشی پیرامون جهش تولید
به آگاهی اساتید، صاحبنظران، پژوهشگران و کارشناسان می رساند، چهارمین شماره گاهنامه پایش توسعه و آینده نگری مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری سازمان برنامه و بودجه کشور، به موضوع «جهش تولید» اختصاص یافته است و به خواست خدا در پایان بهار ۱۳۹۹ منتشر خواهد شد   ...
گزارش مطالعه شاخص‌های توسعه با هدف ارزیابی تجربه توسعه ایران بعد از انقلاب اسلامی: مبتنی بر مطالعات داخلی و خارجی منتشر شد
گزارش مطالعه شاخص های توسعه با هدف ارزیابی تجربه توسعه ایران بعد از انقلاب اسلامی: مبتنی بر مطالعات داخلی و خارجی، از سلسله گزارش های گروه پژوهشی نظام های نوین برنامه ریزی، بودجه ریزی و مدل سازی منتشر شد.  
گزارش یکصد و بیست و یکم مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری منتشر شد
گزارش یکصد و بیست و یکم مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری با عنوان نقش مهاجران در توسعه سرزمین مادری و ایجاد جهش تولید پایدار در گروه پژوهشی توسعه امور بخشی و محیط زیست منتشر شد  
کارگاه آموزشی آشنایی با ابزارهای ارتباطی در تاریخ ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ از ساعت ۱۰ تا ۱۲ برگزار شد
کارگاه آموزشی آشنایی با ابزارهای ارتباطی برای انجام امور اداری، آموزشی و پژوهشی در دوران پساکرونا در تاریخ ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ از ساعت ۱۰ تا ۱۲ در تالار کنفرانس مجازی مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری برگزار شد  
جلسات مصاحبه علمی برای جذب هیئت علمی در مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری آغاز شد
سلسله جلسات مصاحبه برای جذب عضو هیئت علمی در مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری از تاریخ ۶ خرداد ۱۳۹۹ آغاز شد  
دوازدهمین جلسه گروه پژوهشی توسعه، تأمین مالی و اقتصاد بین الملل مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری برگزار شد
دوازدهمین جلسه گروه پژوهشی توسعه، تأمین مالی و اقتصاد بین الملل مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری به ریاست جناب آقای دکتر نوبخت معاون محترم رئیس جمهور با شرکت جمعی از پژوهشگران و صاحبنظران توسعه در روز شنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۹ با رعایت پروتکل های بهداشتی، برگزار شد   ...
سی و یکمین نشست علمی- تخصصی مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری روز دوشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۹ برگزار شد
سی و یکمین نشست علمی- تخصصی مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری با موضوع تأثیرات پاندمی  کرونا بر قراردادهای صنعت احداث در روز دوشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۹ از ساعت ۱۱ الی ۱۳ در تالار کنفرانس مجازی مرکز برگزار شد  
جلسه بررسی نتایج تلفیق مطالعات سند ملی آمایش سرزمین با حضور اعضای گروه مطالعاتی ملاحظات دفاعی- امنیتی و پدافند غیرعامل برگزار شد
جلسه بررسی نتایج تلفیق مطالعات سند ملی آمایش سرزمین با حضور جناب آقای دکتر صفوی و اعضای گروه مطالعاتی ملاحظات دفاعی، امنیتی و پدافند غیرعامل روز شنبه مورخ ۲۴ خرداد ۱۳۹۹ در محل مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری برگزار شد
جلسه بیست و ششم گروه پژوهشی نظام های نوین برنامه ریزی، بودجه ریزی و مدل سازی برگزار شد
جلسه بیست و ششم گروه پژوهشی نظام های نوین برنامه ریزی، بودجه ریزی و مدل سازی مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری با موضوع بررسی استقرار نظام بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد، در تاریخ ۲۶ خرداد ۱۳۹۹ در تالار کنفرانس مجازی برگزار شد   ...
بیست و سومین جلسه گروه پژوهشی آینده نگری و فناوری های نو برگزار شد
بیست و سومین جلسه گروه پژوهشی آینده نگری و فناوری های نو مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری با موضوع «لزوم برگزاری کارگاه آموزشی مباحث آینده نگاری استراتژیک» در تاریخ ۲۶ خرداد ۱۳۹۹ در تالار کنفرانس مجازی مرکز برگزار شد.   ...
اولین جلسه کمیته مدل¬سازی گروه پژوهشی نظام های نوین برنامه ریزی، بودجه ریزی و مدل سازی
اولین جلسه کمیته مدل¬سازی گروه پژوهشی نظام های نوین برنامه ریزی، بودجه ریزی و مدل سازی  
جلسه گروه پژوهشی آمایش سرزمین، توسعه و توازن منطقه ای برگزار شد
جلسه گروه پژوهشی آمایش سرزمین، توسعه و توازن منطقه ای در روز سه شنبه مورخ ۳ تیر ماه ۱۳۹۹ با موضوع تدوین برنامه راهبردی گروه برگزار شد  
جلسه کمیسیون تخصصی شورایعالی آمایش سرزمین به منظور بررسی مطالعاتِ تدوین سند ملی آمایش سرزمین برگزار شد
در راستای عمل به تکلیف جزء یک بند الف ماده ۲۶ قانون برنامه ششم توسعه کشور و با محوریت مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری و همکاری امور بخشی و فرابخشی سازمان، مطالعات تدوین سند ملی آمایش سرزمین، نهایی و به دبیرخانه شورای عالی آمایش سرزمین ارجاع شد   ...
جلسه هم‌اندیشی اقتصاددانان پیرامون ارائه راه‌کارهای مدیریت منابع و مصارف بودجه برگزار شد
اولین جلسه هم اندیشی اقتصاددانان پیرامون ارائه راه کارهای مدیریت منابع و مصارف بودجه در روز سه شنبه مورخ ۱۰ تیرماه ۱۳۹۹ در سالن جلسات مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری سازمان برنامه و بودجه کشور برگزار شد  
یکی دیگر از سلسله جلسات بررسی گزارش تلفیق مطالعات سند ملی آمایش سرزمین با حضور صاحب نظران برگزار شد
جلسه بررسی خروجی های تلفیق مطالعات سند ملی آمایش سرزمین با حضور جناب آقای مهندس سیدمحمد بحرینیان، از فعالان بخش خصوصی کشور، در روز سه شنبه ۱۰ تیرماه ۱۳۹۹ برگزار شد  
بیست و چهارمین جلسه گروه پژوهشی آینده نگری و فناوری های نو مرکز برگزار شد
جلسه گروه پژوهشی آینده نگری و فناوری های نو به ریاست جناب آقای دکتر آزموده اردلان و با حضور مدیرکل دفتر خدمات پژوهشی و کاربست یافته های پژوهشی، به همراه جمعی از کارشناسان و پژوهشگران مرکز و پیشکسوتان برنامه ریزی ایران از  جمله دکتر فیروز توفیق در تاریخ ۹ تیرماه ۱۳۹۹ برگزار شد   ...
دومین جلسه کمیسیون تخصصی شورایعالی آمایش سرزمین، برای بررسی مطالعاتِ پشتیبانِ سند ملی آمایش سرزمین، برگزار شد
دومین جلسه کمیسیون تخصصی شورایعالی آمایش سرزمین، برای بررسی مطالعات پشتیبان سند در تاریخ ۱۶ تیر ۱۳۹۹ با حضور اعضای کمیسیون، سازمان های مدیریت و برنامه ریزی استان ها، امور بخشی سازمان برنامه و بودجه کشور و صاحب نظران آمایش برگزار شد   ...
دومین جلسه هم اندیشی صاحبنظران اقتصادی برگزار شد
دومین جلسه هم اندیشی صاحبنظران اقتصادی پیرامون ارائه راه کارهای مدیریت منابع و مصارف بودجه در روز سه شنبه مورخ ۱۷ تیرماه ۱۳۹۹ در سالن جلسات مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری سازمان برنامه و بودجه کشور برگزار شد
گزارش «آینده پیش‌رو:تولید و اشتغال در افق ۱۴۲۴» منتشر شد
گزارش «آینده پیش رو: تولید و اشتغال در افق ۱۴۲۴» تهیه شده در گروه آینده نگری و فناوری های نو مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری منتشر شد  
نخستین جلسه شورای هماهنگی گروه های پژوهشی مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری برگزار شد
نخستین جلسه شورای هماهنگی گروه های پژوهشی مرکز درخصوص تعیین اولویت های پژوهشی به ریاست جناب آقای دکتر آزموده اردلان و با حضور مدیرکل دفتر خدمات پژوهشی و کاربست یافته های پژوهشی در تاریخ ۱۸ تیرماه ۱۳۹۹ برگزار شد.   ...
سی و دومین نشست علمی- تخصصی مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری برگزار شد
سی و دومین نشست علمی- تخصصی مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری با موضوع «تحلیلی بر چشم انداز سرمایه گذاری در اقتصاد ایران» روز چهارشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۹ به صورت مجازی برگزار شد  
سومین جلسه کمیسیون تخصصی شورای عالی آمایش سرزمین به صورت حضوری/مجازی برگزار شد.
سومین جلسه کمیسیون تخصصی شورای عالی آمایش سرزمین در تاریخ ۱۳۹۹/۰۴/۲۳ در محل سالن یاران بهشتی سازمان برنامه و بودجه کشور برگزار شد.  
مشروح نشست نقش علم و فناوری در تولید ثروت ملی کشور منتشر شد
مشروح نشست «نقش علم و فناوری در تولید ثروت ملی کشور» تهیه شده در واحد مدیریت تدوین و نشر منابع علمی و برگزاری نشست های علمی مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری منتشر شد  
نخستین جلسه هم اندیشی کارگروه های تخصصی امکان سنجی تحقق سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت برگزار شد
نخستین جلسه دبیرخانه امکان سنجی تحقق سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت به ریاست جناب آقای دکتر آزموده اردلان و با حضور مدیرکل دفتر خدمات پژوهشی و کاربست یافته های پژوهشی، به همراهی جمعی از صاحب نظران و مدیران کارگروه های تخصصی، در تاریخ ۲۴ تیر ماه ۱۳۹۹ بصورت مجازی، برگزار گردید   ...
بیست و هفتمین جلسه گروه پژوهشی نظام‌های نوین برنامه ‏ریزی، بودجه ‏ریزی و مدل‌سازی مرکز درخصوص چگونگی راه اندازی پایگاه آمارهای مالی دولت، برگزار شد
بیست و هفتمین جلسه گروه پژوهشی نظام های نوین برنامه ریزی، بودجه ریزی و مدل سازی به ریاست جناب آقای دکتر آزموده اردلان و با حضور آقایان محبوب و محسنی نیا به همراه جمعی از کارشناسان و پژوهشگران مرکز در تاریخ ۲۹ تیر ۱۳۹۹ برگزار شد   ...
چهارمین جلسه کمیسیون تخصصی شورای عالی آمایش سرزمین به صورت حضوری/ مجازی برگزار شد
چهارمین جلسه کمیسیون تخصصی شورای عالی آمایش سرزمین در تاریخ ۳۰ تیر ۱۳۹۹ در محل سالن یاران بهشتی سازمان برنامه و بودجه کشور برگزار شد  
گزارش «آینده‌نگاری موقعیت راهبردی ایران در منطقه و جهان» منتشر شد
گزارش «آینده نگاری موقعیت راهبردی ایران در منطقه و جهان: حکمرانی در فضای رقابت جهانی و چشم انداز آن» از سلسله گزارش های فرابخشی، مطالعات تدوین سند آمایش سرزمین برای پیکره بندی سازمان فضایی کشور در افق ۱۴۲۴ منتشر شد   ...
گزارش تلفیق مطالعات سند ملی آمایش سرزمین با حضور عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ارائه و مورد بررسی قرار گرفت
با حضور آقای دکتر آقامحمدی عضو محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام، گزارش تلفیق مطالعات سند ملی آمایش سرزمین مورد بررسی قرار گرفت.  
جلسه بررسی پیش نویس سند راهبردی مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری برگزار شد
بررسی پیش نویس سند راهبردی مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری در تاریخ پنجم مرداد ۱۳۹۹ به صورت حضوری/ مجازی برگزار شد  
سلسله جلسات بررسی سند ملی آمایش سرزمین در کمیسیون تخصصی شورای عالی آمایش سرزمین، به جلسه پنجم رسید
پنجمین جلسه کمیسیون تخصصی شورای عالی آمایش سرزمین در تاریخ ۶ مرداد ۱۳۹۹ در محل سالن یاران بهشتی سازمان برنامه و بودجه کشور با حضور سازمان های مدیریت و برنامه ریزی استان ها و نمایندگان امور تخصصی سازمان برنامه و بودجه برگزار شد   ...
دومین جلسه هم اندیشی امکان سنجی تحقق سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت برگزار شد
دومین جلسه هم اندیشی کارگروه های تخصصی امکان سنجی تحقق سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت به ریاست جناب آقای دکتر آزموده اردلان و با همراهی مدیرکل دفتر خدمات پژوهشی و کاربست یافته های پژوهشی و جمعی از صاحب نظران و مدیران کارگروه های تخصصی، در تاریخ ۷ مرداد ماه ۱۳۹۹ به صورت مجازی برگزار شد   ...
سی و سومین نشست علمی-تخصصی مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری برگزار شد.
سی و سومین نشست علمی-تخصصی مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری با موضوع «بایسته های نظام برنامه ریزی کشور در آستانه تدوین برنامه هفتم توسعه» در روز چهارشنبه مورخ ۱۵ مرداد ماه ۱۳۹۹ در تالار کنفرانس مجازی مرکز به صورت وبینار برگزار شد.   ...
بررسی سند ملی آمایش سرزمین در ششمین جلسه کمیسیون تخصصی شورایعالی آمایش سرزمین ادامه یافت
ششمین جلسه کمیسیون تخصصی شورای عالی آمایش سرزمین در تاریخ ۱۳ مرداد ۱۳۹۹ در محل سالن یاران بهشتی سازمان برنامه و بودجه کشور به صورت حضوری و مجازی برگزار شد  
سومین جلسه هم‌اندیشی امکان‌سنجی تحقق سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، با حضور نمایندگان وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های دولتی برگزار شد
نخستین جلسه هم اندیشی نمایندگان وزارتخانه ها و دستگاه های دولتی در کارگروه های تخصصی امکان سنجی تحقق سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در تاریخ ۱۴ مرداد ماه ۱۳۹۹ به صورت مجازی برگزار گردید  
گزارش «پیشنهادی در خصوص استقرار نظام مدیریت و ارزیابی عملکرد» منتشر شد.
گزارش «پیشنهادی در خصوص استقرار نظام مدیریت و ارزیابی عملکرد» در گروه پژوهشی نظام های نوین برنامه ریزی، بودجه ریزی و مدل سازی منتشر شد.  
گزارش بررسی تجارب کشورهای همجوار پیرامون شیوه‌های تأمین کسری بودجه و درس‌هایی برای اقتصاد ایران منتشر شد
گزارش با عنوان «بررسی تجارب کشورهای همجوار پیرامون شیوه های تأمین کسری بودجه و درس هایی برای اقتصاد ایران» تهیه شده در گروه پژوهشی نظام های نوین برنامه ریزی، بودجه ریزی و مدل سازی مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری منتشر شد.   ...
هفتمین جلسه کمیسیون تخصصی شورای عالی آمایش سرزمین برگزار شد
هفتمین جلسه کمیسیون تخصصی شورای عالی آمایش سرزمین در تاریخ ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ در محل سالن یاران بهشتی سازمان برنامه و بودجه به صورت حضوری و مجازی برگزار شد.  
چهارمین جلسه هم اندیشی امکان سنجی تحقق سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت برگزار شد
چهارمین جلسه هم اندیشی امکان سنجی تحقق سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با حضور نمایندگان وزارتخانه ها و امور سازمان برنامه و بودجه کشور برگزار شد  
بیست و پنجمین جلسه گروه پژوهشی آینده نگری و فناوری های نو برگزار شد
جلسه گروه پژوهشی آینده نگری و فناوری های نو به ریاست جناب آقای دکتر آزموده اردلان و با حضور مدیرکل دفتر خدمات پژوهشی و کاربست یافته های پژوهشی، به همراه جمعی از کارشناسان و پزوهشگران مرکز و پیشکسوتان برنامه ریزی ایران از جمله دکتر حمیدرضا برادران شرکا و استاد بایزید مردوخی در تاریخ ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ برگزار شد   ...
جلسه هماهنگی مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری و امور برنامه ریزی، نظارت و آمایش سرزمین برگزار شد
در راستای هماهنگی بیشتر میان مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری و امور برنامه ریزی، نظارت و آمایش سرزمین درخصوص محتوا و خروجی های نهایی مطالعات سند ملی آمایش سرزمین، نشستی در تاریخ ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ در مرکز برگزار شد.  
بیست و هشتمین جلسه گروه پژوهشی برنامه ریزی، بودجه ریزی و مدل سازی مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری برگزار شد.
جلسه بیست و هشتم گروه پژوهشی برنامه ریزی و بودجه ریزی و مدل سازی به ریاست جناب آقای دکتر آزموده اردلان و با حضور مدیر کل دفتر خدمات پژوهشی و کاربست یافته های پژوهشی به همراه جمعی از کارشناسان و پژوهشگران مرکز در تاریخ ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ برگزار شد    ...
آخرین بخش از یافته های مطالعات تدوین سند ملی آمایش سرزمین در جلسه هشتم کمیسیون تخصصی شورای عالی آمایش سرزمین ارائه و بررسی شد
هشتمین جلسه کمیسیون تخصصی شورای عالی آمایش سرزمین در تاریخ ۲۷ مرداد ۱۳۹۹ در محل سالن یاران بهشتی سازمان برنامه و بودجه کشور (به صورت حضوری/ مجازی) برگزار شد  
پنجمین جلسه هم‌اندیشی امکان‌سنجی تحقق سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، با حضور مدیران کارگروه های تخصصی و نمایندگان وزارتخانه‌ها، امور سازمان برنامه و بودجه کشور برگزار شد
پنجمین جلسه هم اندیشی امکان سنجی تحقق سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت به ریاست جناب آقای دکتر آزموده اردلان و با حضور نمایندگان وزارتخانه ها، امور سازمان برنامه و بودجه کشور و سایر دستگاه های دولتی در تاریخ ۲۸ مرداد ماه ۱۳۹۹ به صورت مجازی برگزار شد   ...
دومین جلسه بررسی پیش‌نویس سند راهبردی مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده‌نگری برگزار شد
دومین جلسه بررسی پیش نویس سند راهبردی مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری به ریاست جناب آقای دکتر آزموده اردلان، به همراه مدیران و اعضای هیئت علمی مرکز و صاحب نظران این حوزه در تاریخ ۲۸ مرداد ماه ۱۳۹۹ برگزار شد  
جلسه تودیع و معارفه مدیر حراست مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری برگزار شد
جلسه تودیع و معارفه مدیر حراست مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری روز شنبه ۱ شهریور ۱۳۹۹ برگزار شد    
سومین هم اندیشی پیرامون الگوی مطلوب استقرار فعالیت های سند ملی آمایش سرزمین با حضور جناب آقای مهندس بحرینیان برگزار شد
جلسه بررسی الگوی مطلوب استقرار فعالیت های سند ملی آمایش سرزمین با حضور جناب آقای مهندس سیدمحمد بحرینیان و همچنین آقای صفار به نمایندگی از اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با هدف دریافت نظرات ایشان به عنوان فعالان بخش خصوصی در تاریخ اول شهریور ۱۳۹۹ برگزار شد   ...
۴ شهریور ، روز تجلیل از کارگزاران دولت و ارج نهادن به خدمت آنان
همه ساله در هفته دولت روز ۴ شهریور به روز کارمند اختصاص می یابد و هدف از نامگذاری آن تجلیل از کارگزاران جمهوری اسلامی و ارج نهادن آن به خدمت آنان است.چهارم شهریور ماه روز «کارمند» فرصت مغتنمی برای قدردانی از تلاش های صادقانه و خدمات خالصانه کارمندان است که با نیروی تعهد و تخصص در مراکز علمی و پژوهشی ایفای نقش می کنند.   ...
ششمین جلسه هم‌اندیشی امکان‌سنجی تحقق سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت برگزار شد
ششمین جلسه هم اندیشی امکان سنجی تحقق سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت به ریاست جناب آقای دکتر آزموده اردلان و با حضور نمایندگان وزارتخانه ها، امور سازمان برنامه و بودجه کشور و سایر دستگاه های دولتی در تاریخ ۴ شهریور ماه ۱۳۹۹ به صورت مجازی برگزار شد   ...
گزارش «غربالگری طرح های تملک دارایی های سرمایه ای با اولویت طرح های خاتمه یافتنی تا پایان سال ۱۳۹۹» منتشر شد.
گزارش «غربالگری طرح های تملک دارایی های سرمایه ای با اولویت طرح های خاتمه یافتنی تا پایان سال ۱۳۹۹» منتشر شد.  
نخستین جلسه ستاد بودجه ۱۴۰۰ با حضور دکتر نوبخت تشکیل شد
نخستین جلسه ستاد بودجه ۱۴۰۰ در سازمان برنامه و بودجه کشور با حضور آقای دکتر نوبخت، معاونین و رئیس مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری تشکیل شد  
سی و چهارمین نشست علمی- تخصصی مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری برگزار شد
سی و چهارمین نشست علمی-تخصصی مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری با موضوع «ترسیم نقشه راه نشست های تخصصی آتی مرکز» در روز چهارشنبه ۵ شهریور ماه ۱۳۹۹ در تالار کنفرانس مجازی مرکز به صورت وبینار برگزار شد  
پنجمین جلسه کمیته فرعی شورای پژوهشی مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری برگزار شد
پنجمین جلسه کمیته فرعی شورای پژوهشی مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری برای بررسی طرح های پژوهشی کوچک در تاریخ ۵ شهریور ۱۳۹۹ برگزار شد  
هفتمین جلسه هم‌اندیشی امکان‌سنجی تحقق سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت برگزار شد
هفتمین جلسه هم اندیشی امکان سنجی تحقق سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت به ریاست جناب آقای غلامی نتاج مدیرکل دفتر خدمات پژوهشی و کاربست یافته های پژوهشی مرکز، با حضور مدیران کارگروه ها، نمایندگان دستگاه های اجرایی مرتبط و نمایندگان امور سازمان برنامه و بودجه کشور در تاریخ ۱۱ شهریور ماه ۱۳۹۹ برگزار شد   ...
«گزارش تحلیلی بودجه بخش آموزش پرورش عمومی» منتشر شد.
گزارش «تحلیلی بودجه بخش آموزش پرورش عمومی» تهیه شده در گروه پژوهشی نظام های نوین برنامه ریزی، بودجه ریزی و مدل سازی منتشر شد.  
نخستین جلسه هم¬اندیشی انجام مطالعات پشتیبان تدوین لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ برگزار شد
اولین جلسه هم اندیشی انجام مطالعات پشتیبان تدوین لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ به ریاست جناب آقای دکتر آزموده اردلان و با حضور مدیرکل دفتر خدمات پژوهشی و کاربست یافته های پژوهشی، به همراه کارشناسان و پژوهشگران گروه های پژوهشی مرکز در تاریخ ۱۶ شهریور ۱۳۹۹ برگزار شد   ...
برنامه پرسش و پاسخ، پیرامون مطالعات تدوین سند ملی امایش سرزمین در نهمین جلسه کمیسیون تخصصی شورای عالی آمایش سرزمین برگزار شد
نهمین نشست کمیسیون تخصصی شورای عالی آمایش سرزمین با دستور کار پرسش و پاسخ پیرامون مطالعات تدوین سند ملی آمایش سرزمین در تاریخ ۱۷ شهریور ۱۳۹۹ در محل سالن یاران بهشتی سازمان برنامه و بودجه کشور به صورت حضوری/ مجازی برگزار شد   ...
هشتمین جلسه هم‌اندیشی امکان‌سنجی تحقق سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت برگزار شد
هشتمین جلسه هم اندیشی امکان سنجی تحقق سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت به ریاست جناب آقای دکتر آزموده اردلان و با حضور مدیران کارگروه ها، نمایندگان دستگاه های مرتبط و امور سازمان برنامه و بودجه کشور در تاریخ ۱۸ شهریور ماه ۱۳۹۹ برگزار شد   ...
جلسه هم اندیشی گروه پژوهشی آمایش، توسعه و توازن منطقه ای مرکز و امور برنامه ریزی، نظارت و آمایش سرزمین سازمان برنامه و بودجه کشور پیرامون سند ملی آمایش سرزمین برگزار شد
نشست هم اندیشی امور برنامه ریزی، نظارت و آمایش سرزمین با مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری پیرامون بررسی خروجی نهایی و چگونگی ادامه فرایند تصویب سند ملی آمایش سرزمین در تاریخ ۱۸ شهریور ۱۳۹۹ در محل سالن جلسات مرکز برگزار شد   ...
نشست هم اندیشی نقد سند الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت برگزار شد
نشست مشترک مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری و پژوهشکده آینده پژوهی و سلامت دانشگاه علوم پزشکی کرمان در تاریخ ۲۰ شهریور ۱۳۹۹ از ساعت ۱۱/۳۰ الی ۱۳/۳۰ به صورت وبیناری برگزار شد.
چهارمین جلسه هیئت تحریریه فصلنامه پژوهش‌های برنامه و توسعه برگزار شد
چهارمین جلسه هیئت تحریریه فصلنامه پژوهش های برنامه و توسعه در تاریخ سه شنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۹ برگزار شد جزئیات خبر در سایت: http://www.journaldfrc.ir  
دومین جلسه هم اندیشی انجام مطالعات پشتیبان تدوین لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ برگزار شد
دومین جلسه بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۰ به ریاست آقای دکتر اردلان و با حضور مدیرکل دفتر خدمات پژوهشی و کاربست یافته های پژوهشی، به همراه کارشناسان و پژوهشگران گروه های پژوهشی مرکز در تاریخ ۱۹ شهریور ۱۳۹۹ برگزار شد  
دهمین جلسه کمیسیون شورای عالی آمایش سرزمین، یافته‌های نهایی مطالعات سند ملی آمایش سرزمین برگزار شد
گروه پژوهشی آمایش سرزمین، توسعه و توازن منطقه ایِ مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری، یافته های مطالعات سند ملی آمایش سرزمین را به منظور دریافت نظرات نهایی اعضای کمیسیون تخصصی شورای عالی آمایش سرزمین در سازمان برنامه و بودجه کشور در تاریخ ۲۴ شهریور ۱۳۹۹ ارائه کرد.   ...
نهمین جلسه هم‌اندیشی امکان‌سنجی تحقق سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت برگزار شد
نهمین جلسه هم اندیشی امکان سنجی تحقق سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت به ریاست جناب آقای دکتر آزموده اردلان و با حضور مدیران کارگروه های تخصصی، نمایندگان دستگاه های اجرایی کشور و امور سازمان برنامه و بودجه در تاریخ ۲۵ شهریور ماه ۱۳۹۹ برگزار شد.   ...
چهار گزارش نشست‌ علمی- تخصصی درخصوص ویروس کرونا منتشر شد
چهار گزارش نشست های علمی- تخصصی مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری درخصوص ویروس کرونا منتشر شد  
دهمین جلسه هم‌اندیشی امکان‌سنجی تحقق سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت برگزار شد
دهمین جلسه هم اندیشی امکان سنجی تحقق سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت به ریاست جناب آقای دکتر آزموده اردلان و با حضور مدیران کارگروه های تخصصی، نمایندگان دستگاه های اجرایی کشور و امور سازمان برنامه و بودجه، در تاریخ ۲۶ شهریور ماه ۱۳۹۹ برگزار شد.   ...
گزارش سیاستی مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده‌نگری با عنوان «سیاست‌های مشق فناوری در مقابله با کرونا» منتشر شد
گزارش سیاستی شماره (۲) مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری با عنوان سیاست های مشق فناوری در مقابله با کرونا تهیه شده در دفتر خدمات پژوهشی و کاربست یافته های پژوهشی منتشر شد  
نخستین جلسه هم‌اندیشی انجام مطالعات پشتیبان تدوین برنامه‌ پسا کرونا برگزار شد
نخستین جلسه هم اندیشی پیرامون مطالعات پشتیبان تدوین برنامه پساکرونا به ریاست جناب آقای دکتر آزموده اردلان و با حضور مدیرکل دفتر خدمات پژوهشی و کاربست یافته های پژوهشی و مسئولان سایر مؤسسات پژوهشی همکار در تاریخ ۳۰ شهریور ماه ۱۳۹۹ برگزار شد   ...
فراخوان حمایت مالی مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری از پژوهش های دانشجویی
به منظور پشتیبانی اندیشه ای از نظام برنامه ریزی و بودجه کشور، مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری سازمان برنامه و بودجه کشور در نظر دارد تا از پژوهش های دانشجویی حمایت مالی نماید  
یازدهمین جلسه هم اندیشی امکان سنجی تحقق سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت برگزار شد.
یازدهمین جلسه هم اندیشی امکان سنجی تحقق سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت به ریاست جناب آقای دکتر آزموده اردلان و با حضور مدیرکل دفتر خدمات پژوهشی و کاربست یافته های پژوهشی، مدیران کارگروه های تخصصیف نمایندگان دستگاه های اجرایی کشور و امور سازمان برنامه و بودجه، در تاریخ ۱ مهرماه ۱۳۹۹ برگزار گردید.   ...
گزارش وضعیت اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای در قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کشور منتشر شد
گزارش وضعیت اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای در قانون بودجه سال ۱۳۹۹، تهیه شده در گروه پژوهشی نظام های نوین برنامه ریزی، بودجه ریزی و مدل سازی منتشر شد  
گردهمایی پاییزه همکاران و همراهان مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری برگزار شد
در آستانه آغاز سال تحصیلی دانش آموزان و دانشجویان و به مناسبت گرامی داشت هفته دفاع مقدس، گردهمایی پاییزه همکاران و همیاران مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری به صورت مجازی در تاریخ دوم مهر ماه ۱۳۹۹ برگزار شد  
دوازدهمین جلسه هم‌اندیشی امکان‌سنجی تحقق سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت برگزار شد
دوازدهمین جلسه هم اندیشی امکان سنجی تحقق سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت به ریاست جناب آقای دکتر آزموده اردلان و با حضور مدیرکل دفتر خدمات پژوهشی و کاربست یافته های پژوهشی، مدیران کارگروه های تخصصی، نمایندگان دستگاه های اجرایی کشور و امور سازمان برنامه و بودجه و با حضور جناب آقای دکتر فرهمند نماینده مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت برای بررسی تدابیر مرتبط توسط کارگروه اقتصادی دبیرخانه امکا ...
سی و پنجمین نشست علمی- تخصصی مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری برگزار شد
سی و پنجمین نشست علمی- تخصصی مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری با موضوع: آموزش در دوران پاندمی کرونا؛ فرصت ها و چالش ها در روز چهارشنبه ۹ مهرماه ۱۳۹۹ از ساعت ۱۰ تا ۱۲ در تالار کنفرانس مجازی مرکز برگزار شد.  
بیست و نهمین جلسه گروه پژوهشی برنامه‏ ریزی، بودجه ریزی و مدل سازی مرکز پژوهش‏ های توسعه و آینده نگری برگزار شد
جلسه گروه پژوهشی برنامه ریزی، بودجه ریزی و مدل سازی مرکز به منظور ارائه یافته های پژوهشی طرح سنجش اثرات اقتصادی کرونا در ایران، در تاریخ ۱۳ مهر ۱۳۹۹ برگزار شد  
سیزدهمین جلسه هم‌اندیشی امکان‌سنجی تحقق سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت برگزار شد.
سیزدهمین جلسه هم اندیشی امکان سنجی تحقق سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت به ریاست جناب آقای دکتر آزموده اردلان و با حضور مدیرکل دفتر خدمات پژوهشی و کاربست یافته های پژوهشی، مدیران کارگروه های تخصصی، نمایندگان دستگاه های اجرایی کشور و امور سازمان برنامه و بودجه و نماینده مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، در تاریخ ۱۵ مهر ماه ۱۳۹۹ برگزار گردید   ...
فراخوان همکاری پژوهشی پیرامون مطالعات پشتیبان لایحه بودجه سال ۱۴۰۰
مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری از متقاضیان همکاری پژوهشی در زمینه مطالعات پشتیبان تدوین لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور دعوت به عمل می آورد.  
گزارش سی و دومین نشست علمی-تخصصی، مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری تهیه شده در گروه مدیریت تدوین و نشر منابع علمی و برگزاری نشست های علمی منتشر شد.
گزارش سی و دومین نشست علمی-تخصصی، مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری تهیه شده در گروه مدیریت تدوین و نشر منابع علمی و برگزاری نشست های علمی منتشر شد.    
هم اندیشی پیرامون مطالعات پشتیبان لایجه بودجه سال ۱۴۰۰ برگزار شد.
جلسه هم اندیشی گروه های پژوهشی مرکز پیرامون چگونگی انجام مطالعات پشتیبان تدوین لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ در روز سه شنبه ۲۲ مهر ماه ۱۳۹۹ برگزار شد.  
چهاردهمین جلسه هم‌اندیشی امکان‌سنجی تحقق سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت برگزار شد.
چهاردهمین جلسه هم اندیشی امکان سنجی تحقق سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت به ریاست جناب آقای دکتر آزموده اردلان و با حضور مدیرکل دفتر خدمات پژوهشی و کاربست یافته های پژوهشی، مدیران کارگروه های تخصصی، نمایندگان دستگاه های اجرایی کشور و امور سازمان برنامه و بودجه و نماینده مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، در تاریخ ۲۹ مهرماه ۱۳۹۹ برگزار شد.   ...
سومین جلسه هم‌اندیشی انجام مطالعات پشتیبان تدوین برنامه پسا کرونا برگزار شد
سومین جلسه هم اندیشی انجام مطالعات پشتیبان تدوین برنامه پساکرونا به ریاست جناب آقای دکتر آزموده اردلان و با حضور مدیر کل دفتر خدمات پژوهشی و کاربست یافته های پژوهشی، معاون مدیرکل دفتر تدوین و نشر منابع علمی و برگزاری نشست های تخصصی و مدیرکل دفتر آموزش مرکز و نمایندگان جهاد دانشگاهی کشور در تاریخ ۲۷ مهرماه ۱۳۹۹ برگزار گردید.    ...
سی و ششمین نشست علمی- تخصصی مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری
سی و ششمین نشست علمی- تخصصی مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری با موضوع سکونتگاه های غیررسمی و حاشیه نشینی در ایران؛ فرصت ها و چالش ها در روز چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹ از ساعت ۱۰ تا ۱۲ در محل تالار کنفرانس مجازی مرکز برگزار شد.   ...
نشست هم اندیشی پیرامون بررسی پیش نویس سند ملی آمایش برگزار شد
نشستی با حضور مدیران گروه ها و دست اندرکاران تدوین سند ملی آمایش سرزمین پیرامون اعمال اصلاحات نهایی در گزارش تلفیق مطالعات سند ملی آمایش سرزمین و اجماع نظر بر خروجی های نهایی مطالعات و پیش نویس سند، در تاریخ ۳۰ مهر ۱۳۹۹ به صورت مجازی در مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری برگزار شد   ...
خلاصه گزارش تلفیق مطالعات سند ملی آمایش سرزمین بعد از انجام اصلاحات بر اساس نظرات شفاهی و کتبی مطرح شده، ارائه و مورد بررسی قرار گرفت.
گروه پژوهشی آمایش سرزمین، توسعه و توازن منطقه ای مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری آخرین یافته های مطالعات سند ملی آمایش سرزمین که اساس نظرات مطرح شده اصلاح شد را به منظور دریافت نظرات نهایی اعضا کمیسیون شورای عالی آمایش سرزمین در سازمان برنامه و بودجه کشور در تاریخ ۱۳۹۹/۰۸/۰۵ و ۱۳۹۹/۰۸/۰۳ ارائه نمود.   ...
جلسه ارزیابی پیشرفت کار و چگونگی ادامه فرآیند اجرائی و همچنین اشتراک گذاری تجربیات مدیریت کلان پروژه های مشارکتی در حال انجام مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری برگزار شد.
طرح های کلان مشارکتی به عنوان یکی از امور جاری مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری با حضور ریاست محترم مرکز، مدیرکل دفتر خدمات پژوهشی و کاربست یافته های پژوهشی از منظر به اشتراک گذاری تجربیات، بررسی میزان پیشرفت کار و ارائه راهکارهایی برای تسریع و ارتقا کیفی نتایج در تاریخ ۶ آبان ۱۳۹۹ برگزار شد.   ...
گزارش ارائه جهت‌گیری‌ها و راهکارهای پیشنهادی برای لایحه بودجه ۱۴۰۰ منتشر شد
گزارش شماره ۱۸۶ مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری با عنوان ارائه جهت گیری ها و راهکارهای پیشنهادی برای لایحه بودجه ۱۴۰۰ تهیه شده در گروه پژوهشی نظام های نوین برنامه ریزی، بودجه ریزی و مدل سازی منتشر شد  
سی و هفتمین نشست علمی- تخصصی مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری
سی و هفتمین نشست علمی- تخصصی مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری با موضوع الزامات استقرار بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد در روز شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹ از ساعت ۱۰ تا ۱۲ برگزار شد  
گزارش تراز مالی، حسابداریِ تعهدی و بودجه‌ریزی مبتنی بر عملکرد منتشر شد
گزارش صد و هشتاد چهارم مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری سازمان برنامه و بودجه کشور با عنوان تراز مالی، حسابداری تعهدی و بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد تهیه شده در گروه پژوهشی نظام های نوین برنامه ریزی، بودجه ریزی و مدل سازی منتشر شد   ...
جلسه هم اندیشی تدوین گزارش های تحلیلی تبیینی لایحه بودجه ۱۴۰۰ برگزار شد
جلسه هم اندیشی تدوین گزارش های تحلیلی تبیینی لایحه بودجه ۱۴۰۰ به ریاست جناب آقای دکتر آزموده اردلان و با حضور مدیرکل دفتر خدمات پژوهشی و کاربست یافته های پژوهشی به همراه جناب آقای رحمتی رئیس اقتصاد کلان معاونت اقتصادی و هماهنگی بودجه سازمان برنامه و بودجه کشور و جمعی از کارشناسان ارشد مرکز در تاریخ ۱۱ آبان ۱۳۹۹ برگزار شد   ...
نشست مشورتی بررسی تلفیق مطالعات سند ملی آمایش سرزمین با حضور صاحبنظران حوزه آمایش سرزمین برگزار شد
نشست مشورتی بررسی تلفیق مطالعات سند ملی آمایش سرزمین با حضور صاحبنظران حوزه آمایش، در تاریخ ۱۱ آبان ماه ۱۳۹۹ به صورت مجازی برگزار شد.  
نشست کمیسیون تخصصی شورای عالی آمایش سرزمین، برای تصویب سند ملی آمایش، به جلسه دوازدهم رسید.
آخرین بخش از مطالعات تلفیق سند ملی آمایش سرزمین در جلسه دوازدهم کمیسیون تخصصی آمایش سرزمین مورخ ۱۲ آبان ۱۳۹۹ در سالن یاران بهشتی سازمان برنامه و بودجه کشور ارائه و بررسی و مورد تایید قرار گرفت  
سومین جلسه کمیسیون دائمی هیات امنا مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده‌نگری برگزار شد
سومین جلسه کمیسیون دائمی هیات امنا مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری با حضور اعضای حقیقی و نمایندگان محترم وزارت علوم، سازمان برنامه و بودجه و سازمان اداری و استخدامی، در تاریخ ۱۷ آبان ۱۳۹۹ به صورت مجازی برگزار شد  
چهارمین جلسه هم‌اندیشی مطالعات پشتیبان تدوین برنامه پسا کرونا برگزار شد
چهارمین جلسه هم اندیشی مطالعات پشتیبان تدوین برنامه پساکرونا به ریاست جناب آقای دکتر آزموده اردلان و با حضور مدیرکل دفتر خدمات پژوهشی و کاربست یافته های پژوهشی و معاون مدیرکل دفتر تدوین و نشر منابع علمی و برگزاری نشست های علمی- تخصصی و مدیران کارگروه های مطالعاتی در تاریخ ۱۸ آبان ۱۳۹۹ برگزار شد   ...
اطلاعیه مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری سازمان برنامه و بودجه کشور
جذب اعضای هیئت علمی در مرکز براساس قانون انجام می شود. مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری سازمان برنامه و بودجه کشور صرفاً براساس ضوابط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و صرفاً از طریق فراخوان و با معرفی افراد از سوی آن وزارتخانه اقدام به جذب هیئت علمی می کند.   ...
نشست مشورتی بررسی تلفیق مطالعات سند ملی آمایش سرزمین برگزار شد
با حضور صاحبنظران حوزه آمایش سرزمین، پیش نویس سند ملی آمایش سرزمین از سوی اعضای گروه پژوهشی آمایش سرزمین، توسعه و توازن منطقه ای در تاریخ ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۹ به صورت مجازی به مشورت گذاشته شد.  
گزارش بررسی تطبیقی موقعیت ایران در شاخص‌های بین‌المللی توسعه: مبتنی بر داده‌های نهادهای جهانی منتشر شد
گزارش (۱۹۰) مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری سازمان برنامه و بودجه کشور با عنوان بررسی تطبیقی موقعیت ایران در شاخص های بین المللی توسعه: مبتنی بر داده های نهادهای جهانی تهیه شده در گروه پژوهشی توسعه، تأمین مالی و اقتصاد بین الملل منتشر شد.   ...
با حضور دکتر نوبخت ریاست شورایعالی آمایش سرزمین و در سیزدهمین جلسه کمیسیون تخصصی
فرایند تصویب پیش نویس سند ملی آمایش سرزمین در کمیسیون تخصصی شورایعالی آغاز شد سیزدهمین جلسه کمیسیون تخصصی شورایعالی آمایش سرزمین در چارچوب بررسی مطالعات پشتیبان تدوین سند ملی آمایش سرزمین با حضور دکتر نوبخت، رئیس سازمان و رئیس شورایعالی آمایش سرزمین، وارد مرحله بررسی جزء به جزء متن پیش نویس سند ملی آمایش سرزمین گردید.   ...
سی و هشتمین نشست علمی- تخصصی مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری با موضوع الزامات برنامه ریزی منطقه ای در آستانه تدوین برنامه هفتم توسعه برگزار شد
سی و هشتمین نشست علمی- تخصصی مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری سازمان برنامه وبودجه کشور با موضوع «الزامات برنامه ریزی منطقه ای در آستانه تدوین برنامه هفتم توسعه» روز سه شنبه ۲۷ آبان ماه ۱۳۹۹ از ساعت ۱۰ الی ۱۲ در محل تالار کنفرانس مجازی مرکز برگزار شد   ...
جلسه هم اندیشی دستگاه های اجرایی برای تدوین گزارش های تحلیلی لایحه بودجه ۱۴۰۰ برگزار شد
جلسه هم اندیشی با دستگاه های اجرایی برای تدوین گزارش های تحلیلی تبیینی لایحه بودجه ۱۴۰۰ با حضور آقای دکتر آزموده اردلان ریاست محترم مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری و جمعی از نمایندگان دستگاه های اجرایی به صورت وبینار در روز چهارشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۹ برگزار شد.   ...
گزارش سیاستی با عنوان آثار کوتاه مدت کووید-۱۹ بر فعالیت ها در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور منتشر شد
سومین گزارش سیاستی مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری با عنوان «آثار کوتاه مدت کووید ۱۹ بر فعالیت ها در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور» منتشر شد  
دومین جلسه هم اندیشی کارگروه های پژوهشیِ مطالعات پشتیبان تدوین برنامه پساکرونا برگزار شد
پنجمین جلسه از سلسله هم اندیشی های مطالعات پشتیبان تدوین برنامه پسا کرونا و دومین جلسه شورای هماهنگی کارگروه های مطالعات پشتیبان به ریاست جناب آقای دکتر آزموده اردلان، با حضور مدیرکل دفتر خدمات پژوهشی و کاربست یافته های پژوهشی، معاون مدیرکل دفتر تدوین و نشر منابع علمی و برگزاری نشست های علمی- تخصصی و مدیران کارگروه های مطالعاتی در تاریخ دوم آذر ماه ۱۳۹۹ برگزار شد.   ...
دومین جلسه بررسی پیش نویس سند ملی آمایش سرزمین برگزار شد
دومین جلسه بررسی پیش نویس سند ملی آمایش سرزمین با دستور کار بررسی انطباق سند با سایر اسناد فرادستی و ادامه بررسی پیش نویس سند ملی آمایش سرزمین در موضوع چشم انداز توسعه فضایی، مورخ ۳ آذر ۱۳۹۹ در سالن یاران بهشتی سازمان برنامه و بودجه کشور به صورت حضوری و مجازی برگزار شد   ...
گزارش آینده پیش رو: کلان روندهای منتخب برای ارزیابی توسعه منطقه ای ایران منتشر شد
گزارش آینده پیش رو: کلان روندهای منتخب برای ارزیابی توسعه منطقه ای ایران تهیه شده در گروه پژوهشی آینده نگری و فناوری های نو مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری منتشر شد  
پانزدهمین جلسه هم‌اندیشی امکان‌سنجی تحقق سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت برگزار شد.
پانزدهمین جلسه هم اندیشی امکان سنجی تحقق سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت به ریاست جناب آقای دکتر آزموده اردلان و با حضور مدیرکل دفتر خدمات پژوهشی و کاربست یافته های پژوهشی، مدیران کارگروه های تخصصی، نمایندگان دستگاه های اجرایی کشور و امور سازمان برنامه و بودجه در تاریخ چهارم آذر ماه ۱۳۹۹ برگزار شد   ...
نشست مشترک مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری با دانشگاه امام صادق (ع) برگزار شد
در نشست مشترک مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری با دانشگاه امام صادق(ع) موضوع تأمین مالی پروژه های فعال در صنعت نفت و گاز کشور از طریق رمز ارز به صورت وبیناری در تاریخ پنجم آذر ماه ۱۳۹۹ مورد بحث و بررسی قرار گرفت  
سومین جلسه هم‌اندیشی کارگروه‌های پژوهشی مطالعات پشتیبان تدوین برنامه پسا کرونا برگزار شد
ششمین جلسه از سلسله هم اندیشی های مطالعات پشتیبان تدوین برنامه پساکرونا و سومین جلسه شورای هماهنگی کارگروه های مطالعات پشتیبان به ریاست جناب آقای دکتر آزموده اردلان و با حضور مدیرکل دفتر خدمات پژوهشی و کاربست یافته های پژوهشی، معاون مدیرکل دفتر تدوین و نشر منابع علمی و برگزاری نشست های علمی- تخصصی، مدیران کارگروه های مطالعاتی، امور مرتبط سازمان برنامه و بودجه و همچنین نمایندگان مجموعه ها ...
ماده (۲) سند ملی آمایش سرزمین در جلسه پانزدهم کمیسیون تخصصی شورایعالی آمایش سرزمین مورد تایید قرار گرفت
جلسه پانزدهم کمیسیون تخصصی شورای عالی آمایش سرزمین با حضور اعضای کمیسیون، مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری و امور برنامه ریزی، نظارت و آمایش سرزمین و جمعی از صاحب نظران در تاریخ ۱۰ آذر ۱۳۹۹ در سازمان برنامه و بودجه به صورت مجازی/ حضوری برگزار شد.   ...
جلسه هم اندیشی گروه پژوهشی آینده نگری و فناوری های نو مرکز با صاحب ععنظران برگزار شد
جلسه گروه پژوهشی آینده نگری و فناوری های نو به ریاست جناب آقای دکتر آزموده اردلان و با حضور مدیرکل دفتر خدمات پژوهشی و کاربست یافته های پژوهشی، به همراه جمعی از صاحب نظران، کارشناسان و پژوهشگران مرکز در تاریخ ۱۰ آذر ۱۳۹۹ برگزار شد.   ...
گزارش دلار به عنوان ابزار سلطه امریکا بر جهان منتشر شد
گزارش تحلیلی با عنوان دلار به عنوان ابزار سلطه آمریکا بر جهان (بررسی تحلیلی از سابقه تاریخی استفاده امریکا از دلار به عنوان ابزار فشار و تحکم بر اقتصادهای جهانی) تهیه شده در گروه پژوهشی توسعه، تأمین مالی و اقتصاد بین الملل مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری منتشر شد   ...
چهارمین جلسه هم‌اندیشی کارگروه‌های پژوهشی مطالعات پشتیبان تدوین برنامه پسا کرونا برگزار شد
هفتمین جلسه از سلسله هم اندیشی های مطالعات پشتیبان تدوین برنامه پساکرونا و چهارمین جلسه شورای هماهنگی کارگروه های مطالعات پشتیبان به ریاست جناب آقای دکتر آزموده اردلان و با حضور مدیرکل دفتر خدمات پژوهشی و کاربست یافته های پژوهشی، معاون مدیرکل دفتر تدوین و نشر منابع علمی و برگزاری نشست های علمی- تخصصی مدیران کارگروه های مطالعاتی، امور مرتبط سازمان برنامه و بودجه و همچنین نمایندگان مجموعه ...
شانزدهمین جلسه کمیسیون تخصصی شورای عالی آمایش سرزمین برگزار شد
شانزدهمین جلسه کمیسیون تخصصی شورایعالی آمایش سرزمین در چارچوب بررسی مطالعات و سند ملی آمایش سرزمین با بررسی اهداف سند ملی آمایش سرزمین در روز دوشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۹ برگزار شد
شانزدهمین جلسه هم‌اندیشی امکان‌سنجی تحقق سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت برگزار شد
شانزدهمین جلسه هم اندیشی امکان سنجی تحقق سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت به ریاست جناب آقای دکتر آزموده اردلان و با حضور مدیرکل دفتر خدمات پژوهشی و کاربست یافته های پژوهشی، مدیران کارگروه های مطالعاتی، نمایندگان دستگاه های اجرایی کشور و امور سازمان برنامه و بودجه در تاریخ ۱۸ آذرماه ۱۳۹۹ برگزار شد   ...
پنجمین جلسه هم‌اندیشی کارگروه‌های پژوهشی مطالعات پشتیبان تدوین برنامه پسا کرونا برگزار شد.
هشتمین جلسه از سلسله هم اندیشی های مطالعات پشتیبان تدوین برنامه پساکرونا و پنجمین جلسه شورای هماهنگی کارگروه های مطالعات پشتیبان  به ریاست جناب آقای دکتر آزموده اردلان و با حضور مدیرکل دفتر خدمات پژوهشی و کاربست یافته های پژوهشی، معاون مدیرکل دفتر تدوین و نشر منابع علمی و برگزاری نشست های علمی- تخصصی، مدیران کارگروه های مطالعاتی، امور مرتبط سازمان برنامه و بودجه و همچنین نمایندگان م ...
آیین نکوداشت هفته پژوهش مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده‌نگری سازمان برنامه و بودجه کشور برگزار شد
آیین نکوداشت روز پژوهش به ریاست جناب آقای دکتر آزموده اردلان و با حضور مدیران و کارشناسان و پژوهشگران مرکز در تاریخ ۲۵ آذر ۱۳۹۹ برگزار شد  
سومین جلسه هیئت امناء مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده‌نگری برگزار شد
سومین جلسه هیئت امنا مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری به ریاست آقای دکتر نوبخت در تاریخ ۲۶ آذر ۱۳۹۹ با حضور اعضای هیئت امنا برگزار شد  
گزارش تحلیل و تبیین درآمدهای ارزی کشور و تعیین سهم شرکت نفت و صندوق توسعه ملی و بودجه عمومی دولت منتشر شد
گزارش تحلیل و تبیین درآمدهای ارزی کشور و تعیین سهم شرکت نفت و صندوق توسعه ملی و بودجه عمومی دولت از مجموعه گزارش های تحلیلی- تبیینی لایحه بودجه ۱۴۰۰ مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری، تهیه شده در گروه پژوهشی نظام های نوین برنامه ریزی، بودجه ریزی و مدل سازی، با همکاری کارشناسان سازمان برنامه و بودجه و پژوهشگران مرکز منتشر شد   ...
گزارش بررسی فصل حمل¬ونقل در لایحه بودجه ۱۴۰۰ منتشر شد
گزارش بررسی فصل حمل و نقل در لایحه بودجه ۱۴۰۰ از مجموعه گزارش های تحلیلی- تبیینی لایحه بودجه ۱۴۰۰ مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری، تهیه شده در گروه پژوهشی نظام های نوین برنامه ریزی، بودجه ریزی و مدل سازی، با همکاری کارشناسان سازمان برنامه و بودجه و پژوهشگران مرکز منتشر شد   ...
گزارش بررسی منابع بودجه در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور منتشر شد
گزارش بررسی منابع بودجه در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور از مجموعه گزارش های تحلیلی- تبیینی لایحه بودجه ۱۴۰۰ مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری، تهیه شده در گروه پژوهشی نظام های نوین برنامه ریزی، بودجه ریزی و مدل سازی، با همکاری کارشناسان سازمان برنامه و بودجه و پژوهشگران مرکز منتشر شد   ...
ششمین جلسه هم‌اندیشی کارگروه‌های پژوهشی مطالعات پشتیبان تدوین برنامه پسا کرونا برگزار شد.
نهمین جلسه از سلسله هم اندیشی های مطالعات پشتیبان تدوین برنامه پساکرونا و ششمین جلسه شورای هماهنگی کارگروه های مطالعات پشتیبان به ریاست جناب آقای دکتر آزموده اردلان و با حضور مدیرکل دفتر خدمات پژوهشی و کاربست یافته های پژوهشی، معاون مدیرکل دفتر تدوین و نشر منابع علمی و برگزاری نشست های علمی تخصصی، مدیران کارگروه های مطالعاتی، امور مرتبط سازمان برنامه و بودجه و همچنین نمایندگان مجموعه های وابسته به ...
در هفدهمین و هجدهمین جلسه کمیسیون تخصصی شورای عالی آمایش سرزمین برخی سیاست¬ها و راهبردهای ذیل هدف (۱) سند ملی آمایش سرزمین مورد بحث و بررسی و تایید قرار گرفت
جلسات هفدهم و هجدهم کمیسیون تخصصی شورای عالی آمایش سرزمین با حضور اعضاء کمیسیون، مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری و امور برنامه ریزی، نظارت و آمایش سرزمین و جمعی از صاحب نظران در تاریخ ۲۴ آذر و ۱ دی ماه ۱۳۹۹ در سازمان برنامه و بودجه بصورت مجازی/حضوری برگزار شد   ...
گزارش امور حمایتی و بیمه های اجتماعی در لایحه بودجه ۱۴۰۰ منتشر شد
گزارش امور حمایتی و بیمه های اجتماعی در لایحه بودجه ۱۴۰۰ از مجموعه گزارش های تحلیلی- تبیینی لایحه بودجه ۱۴۰۰ مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری، تهیه شده در گروه پژوهشی نظام های نوین برنامه ریزی، بودجه ریزی و مدل سازی، با همکاری کارشناسان سازمان برنامه و بودجه و پژوهشگران مرکز منتشر شد   ...
سی و نهمین نشست علمی- تخصصی مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری
سی و نهمین نشست علمی- تخصصی با عنوان آسیب شناسی سیاست ها و اقدامات حمایتی از اقشار آسیب پذیر در ایران روز چهارشنبه ۳ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۰ الی ۱۲ در محل تالار کنفرانس مجازی مرکز برگزار شد  
گزارش نُرم‌‌های بودجه‌ریزی؛ ابزاری برای مدیریت مالیه عمومی منتشر شد
گزارش شماره ۱۹۳ مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری با عنوان نرم های بودجه ریزی؛ ابزاری برای مدیریت مالیه عمومی تهیه شده در گروه پژوهشی نظام های نوین برنامه ریزی، بودجه ریزی و مدل سازی منتشر شد  
گزارش وضعیت اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ کشور منتشر شد.
گزارش شماره ۲۰۵ مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری با عنوان گزارش وضعیت اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ تهیه شده در گروه پژوهشی نظام های نوین برنامه ریزی، بودجه ریزی و مدل سازی منتشر شد.   ...
هفتمین جلسه هم‌اندیشی کارگروه‌های پژوهشی مطالعات پشتیبان تدوین برنامه پسا کرونا برگزار شد
دهمین جلسه از سلسله هم اندیشی های مطالعات پشتیبان تدوین برنامه پساکرونا و هفتمین جلسه شورای هماهنگی کارگروه های مطالعات پشتیبان به ریاست جناب آقای دکتر آزموده اردلان و با حضور مدیرکل دفتر خدمات پژوهشی و کاربست یافته های پژوهشی، معاون مدیرکل دفتر تدوین و نشر منابع علمی و برگزاری نشست های علمی- تخصصی، مدیران کارگروه های مطالعاتی، امور مرتبط سازمان برنامه و بودجه و همچنین نمایندگان مجموعه ه ...
گزارش صندوق توسعه ملی و تأمین مالی برنامه ها در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ منتشر شد
گزارش شماره ۲۱۲ مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری با عنوان صندوق توسعه ملی و تامین مالی برنامه ها در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ تهیه شده در گروه پژوهشی نظام های نوین برنامه ریزی، بودجه ریزی و مدل سازی منتشر شد  
نوزدهمین جلسه کمیسیون تخصصی شورای عالی آمایش سرزمین برگزار شد
جلسه نوزدهم کمیسیون تخصصی شورای عالی آمایش سرزمین با حضور اعضای کمیسیون، مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری و امور برنامه ریزی، نظارت و آمایش سرزمین و جمعی از صاحب نظران در تاریخ ۸ دی ماه ۱۳۹۹ در سازمان برنامه و بودجه به صورت مجازی/ حضوری برگزار شد   ...
جلسه مشترک مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری با جامعه اندیشکده ها
جلسه مشترک مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری با جامعه اندیشکده ها روز چهارشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۹ از ساعت ۱۰ الی ۱۲ در محل تالار کنفرانس مجازی مرکز برگزار شد 
هشتمین جلسه هم‌اندیشی کارگروه‌های پژوهشی مطالعات پشتیبان تدوین برنامه پساکرونا برگزار شد
یازدهمین جلسه از سلسله هم اندیشی های مطالعات پشتیبان تدوین برنامه پساکرونا و هشتمین جلسه شورای هماهنگی به ریاست جناب آقای دکتر آزموده اردلان و با حضور مدیرکل دفتر خدمات پژوهشی و کاربست یافته های پژوهشی، معاون مدیرکل دفتر تدوین و نشر منابع علمی و برگزاری نشست های علمی- تخصصی، پژوهشگران مرکز، مدیران کارگروه های مطالعاتی، امور مرتبط سازمان برنامه و بودجه و همچنین نمایندگان مجموعه های وابسته ...
مجموعه راهبردهای ۲۶ گانه سند ملی آمایش سرزمین به تصویب کمیسیون تخصصی شورایعالی آمایش سرزمین رسید
جلسه بیستم کمیسیون تخصصی شورای عالی آمایش سرزمین با حضور اعضای کمیسیون، مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری و امور برنامه ریزی، نظارت و آمایش سرزمین و جمعی از صاحب نظران در تاریخ ۱۵ دی ماه ۱۳۹۹ در سازمان برنامه و بودجه به صورت مجازی/ حضوری برگزار شد   ...
چهلمین نشست علمی- تخصصی مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری
چهلمین نشست علمی- تخصصی مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری با عنوان «تجربیات موفق استانی در برنامه مشارکت عمومی- خصوصی» روز چهارشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۹ از ساعت ۹:۳۰ الی ۱۲  با حضور صاحبنظران و مسئولین به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد   ...
گزارش مقدمه ای بر آینده پژوهی و روش های آن منتشر شد
گزارش مقدمه ای بر آینده پژوهی و روش های آن مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری تهیه شده در گروه پژوهشی آینده نگری و فناوری های نو منتشر شد  
گزارش جایگاه ایران در شاخص توسعه انسانی طی سه دهه اخیر با تأکید بر گزارش توسعه انسانی ۲۰۲۰ منتشر شد
گزارش جایگاه ایران در شاخص توسعه انسانی طی سه دهه اخیر با تأکید بر گزارش توسعه انسانی ۲۰۲۰ تهیه شده در گروه پژوهشی توسعه، تأمین مالی و اقتصاد بین الملل منتشر شد  
نکات مهم و برجسته در گزارش توسعه انسانی ملل متحد، ۲۰۲۰ تهیه و تنطیم: دکتر یداله ابراهیمی فر
در دهه های گذشته مقایسه کشورها از نظر توسعه اقتصادی و انسانی براساس میزان تولید ناخالص داخلی یا سرانه تولید صورت می گرفت. با تلاش های علمی دو چهره سرشناس جهانی (محبوب الحق و آمارتیا سن) در زمینه مسائل توسعه انسانی، شاخص توسعه انسانی به جهان معرفی گردید. شاخص توسعه انسانی یک شاخص ترکیبی است که با سه متغیر، امید به زندگی، تحصیل سواد و تولید ناخالص سرانه که مرتبط با کیفیت زندگی انسان هستند، ...
گزارش های تحلیلی- تبیینی لایحه بودجه ۱۴۰۰ مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری منتشر شد
هفت گزارش از مجموعه گزارش های تحلیلی- تبیینی لایحه بودجه ۱۴۰۰ مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری، تهیه شده در گروه پژوهشی نظام های نوین برنامه ریزی، بودجه ریزی و مدل سازی، با همکاری کارشناسان سازمان برنامه و بودجه و پژوهشگران مرکز منتشر شد   ...
سیاست‌های ذیل راهبرد شماره (۴) پیش نویس سند ملی امایش سرزمین در جلسه بیست‌و‌یکم کمیسیون تخصصی شورای عالی آمایش سرزمین مورد تایید قرار گرفت.
جلسه بیست و یکم کمیسیون تخصصی شورای عالی آمایش سرزمین با حضور اعضای کمیسیون، مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری و امور برنامه ریزی، نظارت و آمایش سرزمین و جمعی از صاحبنظران در تاریخ ۲۲ دی ماه ۱۳۹۹ در سازمان برنامه و بودجه به صورت مجازی/ حضوری برگزار شد   ...
نشست ارائه سند ملی آمایش سرزمین در مرکز پژوهش های مجلس برگزار شد
نشست ارائه سند ملی آمایش سرزمین با حضور کارشناسان مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری، عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس، دکتر فرشاد مومنی استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی، دکتر موسی شهبازی مدیر دفتر مطالعات اقتصادی مرکز پژوهش های مجلس و کارشناسان و مسئولان دفاتر مختلف روز سه شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۹ در مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی برگزار شد ...
چهل و یکمین نشست علمی- تخصصی مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری
چهل و یکمین نشست علمی- تخصصی با موضوع توسعه دریامحور با تأکید بر نقش و اهمیت جزایر روز سه شنبه ۳۰ دی ماه ۱۳۹۹ از ساعت ۱۰ الی ۱۲ در محل تالار مجازی مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری برگزار شد  
در جلسه بیست و دوم کمیسیون تخصصی شورای عالی آمایش سرزمین سیاست های ذیلِ راهبردهای شماره (۷)، (۸) و (۱۰) به تأیید رسید
بیست و دومین جلسه کمیسیون تخصصی شورای عالی آمایش سرزمین با حضور اعضای کمیسیون، مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری و امور برنامه ریزی، نظارت و آمایش سرزمین و جمعی از صاحبنظران در تاریخ ۲۹ دی ماه ۱۳۹۹ در سازمان برنامه و بودجه به صورت مجازی/ حضوری برگزار شد.   ...
گزارش «بررسی تطبیقی برنامه ریزی فضایی (آمایش سرزمین) در کشورهای منتخب» منتشر شد.
گزارش «بررسی تطبیقی برنامه ریزی فضایی (آمایش سرزمین) در کشورهای منتخب» تهیه شده در «گروه پژوهشی آمایش سرزمین، توسعه و توازن منطقه ای» منتشر شد  
گزارش های تحلیلی- تببینی لایحه بودجه ۱۴۰۰ مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری منتشر شد
پنج گزارش از مجموعه گزارش های تحلیلی- تبیینی لایحه بودجه ۱۴۰۰ مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری، تهیه شده در گروه پژوهشی نظام های نوین برنامه ریزی، بودجه ریزی و مدل سازی، با همکاری کارشناسان سازمان برنامه و بودجه و پژوهشگران مرکز منتشر شد   ...
دوره آموزشی مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری
دوره آموزشی با موضوع «کاربست روش های آینده پژوهی در تدوین سیاست های کوتاه مدت و میان مدت دوران پساکرونا» روز چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۹ از ساعت  ۹ الی ۱۲ در محل تالار مجازی مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری برگزار شد.   ...
گزارش تحلیل بخش بازرگانی در لایحه بودجه ۱۴۰۰ منتشر شد
گزارش تحلیل بخش بازرگانی در لایحه بودجه ۱۴۰۰ از مجموعه گزارش های تحلیلی- تبیینی لایحه بودجه ۱۴۰۰ مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری، تهیه شده در گروه پژوهشی نظام های نوین برنامه ریزی، بودجه ریزی و مدل سازی، با همکاری کارشناسان سازمان برنامه و بودجه و پژوهشگران مرکز منتشر شد   ...
گزارش تحلیل بخش صنعت و معدن در لایحه بودجه ۱۴۰۰ منتشر شد.
گزارش تحلیل بخش صنعت و معدن در لایحه بودجه ۱۴۰۰ از مجموعه گزارش های تحلیلی- تبیینی لایحه بودجه ۱۴۰۰ مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری، تهیه شده در گروه پژوهشی نظام های نوین برنامه ریزی، بودجه ریزی و مدل سازی، با همکاری کارشناسان سازمان برنامه و بودجه و پژوهشگران مرکز منتشر شد.   ...
گزارش تحلیلی وضعیت بخش کشاورزی و منابع طبیعی در لایحه بودجه ۱۴۰۰ منتشر شد.
گزارش تحلیلی وضعیت بخش کشاورزی و منابع طبیعی در لایحه بودجه ۱۴۰۰ از مجموعه گزارش های تحلیلی- تبیینی لایحه بودجه ۱۴۰۰ مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری، تهیه شده در گروه پژوهشی نظام های نوین برنامه ریزی، بودجه ریزی و مدل سازی، با همکاری کارشناسان سازمان برنامه و بودجه و پژوهشگران مرکز منتشر شد.   ...
گزارش مصارف بودجه استان ها در لایحه بودجه ۱۴۰۰ منتشر شد.
گزارش مصارف بودجه استان ها در لایحه بودجه ۱۴۰۰ از مجموعه گزارش های تحلیلی- تبیینی لایحه بودجه ۱۴۰۰ مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری، تهیه شده در گروه پژوهشی نظام های نوین برنامه ریزی، بودجه ریزی و مدل سازی، با همکاری کارشناسان سازمان برنامه و بودجه و پژوهشگران مرکز منتشر شد.   ...
جلسه مشترک مرکز تحقیقات آینده نگری و نوآوری در سلامت دانشگاه علوم پزشکی کرمان با مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری برگزار شد.
این جلسه به ریاست جناب آقای دکتر آزموده اردلان و با حضور مدیرکل دفتر خدمات پژوهشی و کاربست یافته های پژوهشی، مدیرکل دفتر آموزش، معاون مدیرکل دفتر تدوین و نشر منابع علمی و برگزاری نشست های علمی-تخصصی، پژوهشگران مرکز و جناب آقای دکتر دهنویه در تاریخ ۵ بهمن ماه ۱۳۹۹ برگزار گردید.   ...
تحلیل بخش آموزش و پرورش عمومی در لایحه بودجه ۱۴۰۰ گزارش منتشر شد.
گزارش تحلیل بخش آموزش و پرورش عمومی در لایحه بودجه ۱۴۰۰ از مجموعه گزارش های تحلیلی- تبیینی لایحه بودجه ۱۴۰۰ مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری، تهیه شده در گروه پژوهشی نظام های نوین برنامه ریزی، بودجه ریزی و مدل سازی، با همکاری کارشناسان سازمان برنامه و بودجه و پژوهشگران مرکز منتشر شد.   ...
دوره آموزشی با موضوع کاربست روش های آینده پژوهی در مطالعات پشتیبان تدوین برنامه پساکرونا
دوره آموزشی با موضوع «کاربست روش های آینده پژوهی در مطالعات پشتیبان تدوین برنامه پساکرونا» روز چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹ از ساعت  ۹ الی ۱۲ در محل تالار مجازی مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری برگزار شد   ...
مشروح سی و سومین نشست علمی- تخصصی مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری منتشر شد
مشروح سی و سومین نشست علمی- تخصصی مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری با موضوع بایسته های نظام برنامه ریزی کشور در آستانه تدوین برنامه هفتم توسعه تهیه شده توسط مدیریت تدوین و نشر منابع علمی و برگزاری نشست های علمی منتشر شد   ...
سیاست های ذیل راهبردهای شماره (۱۲) و (۱۳) در جلسه بیست و چهارم کمیسیون تخصصی شورای عالی آمایش سرزمین به تایید رسید.
جلسه بیست و چهارم کمیسیون تخصصی شورای عالی آمایش سرزمین با حضور اعضا کمیسیون، مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری و امور برنامه ریزی، نظارت و آمایش سرزمین و جمعی از صاحب نظران در تاریخ ۱۳ بهمن ماه ۱۳۹۹ در سازمان برنامه و بودجه کشور بصورت مجازی / حضوری برگزار شد.   ...
نخستین کتاب انتشارات مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری با عنوان چشم‌انداز ریسک در آسیا و اقیانوسیه مسیرهایی برای تاب آوری، فراگیری و توانمندسازی، منتشر شد
کتاب چشم انداز ریسک در آسیا و اقیانوسیه مسیرهایی برای تاب آوری، فراگیری و توانمندسازی ترجمه کتابThe Disaster Risk Scape Across Asia-Pacific Pathways for Resilience, Inclusion and  Empowerment توسط آقای فرزام پوراصغر سنگاچین با همکاری آقایان: محسن ابراهیمی خوسفی، محمدهادی دریایی و پیروز ایزدی ترجمه و با بازخوانی و ویرایش آقای علیرضا آزموده اردلان توسط انتشارات مرکز پژوهش ها ...
در جلسه بیست و پنجمِ کمیسیون تخصصی شورای عالی آمایش سرزمین؛ ماده ۴ سند ملی آمایش سرزمین در خصوص سیاست های ذیل راهبردهای ۲۶ گانه، به تایید رسید
جلسه بیست و پنجم کمیسیون تخصصی شورای عالی آمایش سرزمین با حضور اعضای کمیسیون، مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری و امور برنامه ریزی، نظارت و آمایش سرزمین در تاریخ ۱۵ بهمن ماه ۱۳۹۹ از ساعت ۹ الی ۱۷ در سالن دکتر حسین عظیمی مرکز برگزار شد. در این جلسه بررسی و تأیید ماده ۴ سند ملی آمایش سرزمین، شامل سیاست های ذیل راهبردها به پایان رسید و بررسی ماده ۵ (سازمان فضایی مطلوب) و ماده ...
دوره آموزشی با موضوع کاربست روش های آینده پژوهی در مطالعات پشتیبان تدوین برنامه پساکرونا
سومین دوره آموزشی با موضوع «کاربست روش های آینده پژوهی در مطالعات پشتیبان تدوین برنامه پساکرونا» روز یک شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۹ از ساعت  ۹ الی ۱۲ در محل تالار مجازی مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری برگزار شد.   ...
گزارش تعاریف واژگان استاندارد و متداول در فرهنگ ارزشیابی و مدیریت بر مبنای نتایج منتشر شد.
گزارش تعاریف واژگان استاندارد و متداول در فرهنگ ارزشیابی و مدیریت بر مبنای نتایج  تهیه شده در گروه پژوهشی نظام های نوین برنامه ریزی، بودجه ریزی و مدل سازی مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری، منتشر شد.  
گزارش تحلیل و تبیین سیاست های مالیاتی در سال های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ و پیش بینی آن در سال ۱۴۰۰
گزارش تحلیل و تبیین سیاست های مالیاتی در سال های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ و پیش بینی آن در سال ۱۴۰۰ از مجموعه گزارش های تحلیلی- تبیینی لایحه بودجه ۱۴۰۰ مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری، تهیه شده در گروه پژوهشی نظام های نوین برنامه ریزی، بودجه ریزی و مدل سازی، با همکاری کارشناسان سازمان برنامه و بودجه و پژوهشگران مرکز منتشر شد   ...
گزارش بخش سلامت در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰
گزارش بخش سلامت در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ از مجموعه گزارش های تحلیلی- تبیینی لایحه بودجه ۱۴۰۰ مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری، تهیه شده در گروه پژوهشی نظام های نوین برنامه ریزی، بودجه ریزی و مدل سازی، با همکاری کارشناسان سازمان برنامه و بودجه و پژوهشگران مرکز منتشر شد   ...